Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 18 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K. Kowalski
fot. K. Kowalski

Zbudowali miniaturę wieży ciśnień

08.11.2018 09:00:00

Dwaj mieszkańcy Ciechanowa, Krzysztof i Michał Kaczorowscy, zbudowali miniaturę znajdującej się w ich rodzinnym mieście wieży ciśnień.

Wybudowana w lipcu 1976 r. ze stalowej blachy prawie 30-metrowa wieża ciśnień – mająca pełnić rolę zbiornika wyrównawczego wody dla potrzeb dzielnicy przemysłowej – jest jedynym z najbardziej charakterystycznych budowli miasta.

W lutym 2014 r. budowla została wpisana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki.

- Model ma 157 cm wysokości. Został zbudowany w skali 1 : 20. Model w tej skali jest trudny do wykonania. Praca przy nim wymaga bardzo dużej precyzja i dokładności. Staraliśmy się, aby odstępstw od oryginału było jak najmniej. W 90 proc. model jest wiernym odwzorowaniem oryginału. Składa się z prawie 3 tysięcy elementów – mówi Krzysztof Kaczorowski, który razem z synem Michałem należy do Ciechanowskiego Klubu Modelarskiego.

Miniatura wieży będzie jedną z ozdób powstającego przy prawdziwej wieży – w ramach rozpoczętej w 2017 r. rewitalizacji budowli - Eksploratorium Matematyki i Techniki. 

Więcej w "TC" z 6 listopada. 

autor: K. Kowalski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz