Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Szanowny Kandydacie zapoznaj się z cennikiem ogłoszeń wyborczych w ,,TC" i zaprezentuj swój program. Zapraszamy Państwa do biura ogłoszeń ,,TC", Ciechanów, ul. Ściegiennego 2, tel. 23 672 44 96, e-mail: ogloszenia@tc.ciechanow.com

Ciechanów: Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

08.11.2018 12:00:00

Z okazji 100-lecia niepodległości odbędą się uroczystości patriotyczne, jak również wydarzenia sportowe, kulturalne oraz różne inne inicjatywy, nawiązujące do rocznicy. Niepodległość będzie można uczcić np. podczas biegu, sztafety pływackiej, czy biorąc udział w dyktandzie. Planowane są pokazy i wystawy.

11 listopada tradycyjnie odbędzie się msza w Farze oraz uroczystości na placu Piłsudskiego. Organizatorami obchodów są: Dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i Prezydent Miasta Ciechanów. Msza św. za ojczyznę zaplanowana jest na godz. 10.00, uroczysta zbiórka na placu Piłsudskiego na godz. 11.30.

Jak informuje Urząd Miasta, tego samego dnia o godz. 18.00 w hali sportowej przy ul. 17 Stycznia 60C odbędzie się pokaz najlepszej na świecie grupy demonstracyjnej - Kukkiwon Demo Team, prezentujący w artystycznym wydaniu koreańską sztukę walki Taekwondo, będącą również dyscypliną olimpijską. Organizatorem wydarzenia jest Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego oraz klub TKKF Promyk Ciechanów. Patronat objął prezydent miasta. Wstęp jest bezpłatny.

Dwa sportowe wydarzenia, nawiązujące do niepodległości, będą miały miejsce także w sobotę 10 listopada. Biegi na miejskim stadionie przy ul. 3 Maja 7 organizują TKKF Promyk Ciechanów i Mazovia ProActiv, we współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów oraz MOSiR. W biegu dla dorosłych może wziąć udział 100 osób powyżej 16. roku życia. Będzie to sztafeta 100x400 m. Koszt pakietu wynosi 20 zł. W biegu dla dzieci, każdy z 72 uczestników będzie miał do pokonania po 100 m. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 listopada w biurze TKKF Promyk Ciechanów przy ulicy 17 Stycznia 56 w godz. 9.00-15.00 oraz w dniu zawodów w biurze zawodów w godz. 8.00-9.00 (jeśli będą jeszcze dostępne pakiety startowe). O godz. 8.30 wystartują dorośli, a o godz. 9.00 dzieci. Z kolei na krytej pływalni o godz. 11.00 Klub Pływacki Ciechanów organizuje Ciechanowską Sztafetę Pływacką, w której może wziąć udział każdy, potrafiący pływać. Nie liczy się czas ani wybrana technika, ważne żeby 110 uczestników przepłynęło po 100 m, pokonując tym samym łącznie 11 km. Udział jest bezpłatny, każdy otrzyma medal. Zgłoszenia należy kierować pod adres: ciechanowkp@gmail.com . Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta miasta.

Również 10 listopada, także pod patronatem prezydenta, planowane jest Czwarte Ciechanowskie Dyktando o Pióro Prof. Jerzego Bralczyka. W tym roku tekst odczyta aktorka Grażyna Wolszczak. Początek zaplanowany jest na godz. 10.00, uczestnicy powinni być na miejscu co najmniej pół godziny wcześniej. Konieczne jest zapisanie się. Można zapisywać się do 9 listopada – przez internet, wypełniając formularz: https://goo.gl/forms/v2nO1r86DmWfksAv2 bądź wysyłając wiadomość pod adres: stodyktando@gmail.com. Można także zadzwonić do sekretariatu Społecznej Szkoły STO w Ciechanowie pod numer telefonu 23 672 28 69. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zostanie przyznana jedna nagroda główna oraz wyróżnienia w poszczególnych ośmiu kategoriach. Przygotowane zostaną niespodzianki i atrakcje. Dyktando, które odbędzie się w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Wojska Polskiego 51, organizowane jest przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe – Koło Terenowe Nr 76 w Ciechanowie oraz Urząd Miasta Ciechanów.

Także przed weekendem odbędą się inicjatywy związane z obchodami 100-lecia niepodległości.

W siedzibie COEK STUDIO można obejrzeć wystawę „100 dobrych uczynków na 100-lecie Polski”, podsumowującą konkurs fotograficzno-plastyczny, zorganizowany przez Stowarzyszenie Ciechanowski Wolontariat, przy wsparciu miasta.

W czwartek, 8 listopada, o godz. 18.00, także w COEK STUDIO, będzie miał miejsce wernisaż pokonkursowej wystawy plastycznej oraz wystawa historyczna. Tytuły konkursów, przeprowadzonych przez miejską jednostkę kultury to: „Niepodległość – kocham”, „Współczesny patriotyzm i ja” oraz „Polskie drogi do niepodległości.

COEK STUDIO na następną niedzielę, 18 listopada, planuje koncert „11 nut dla Niepodległej”, który odbędzie się dzięki pozyskaniu ponad 60 tys. zł dofinansowania z programu „Niepodległa 2018”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert będzie miał miejsce w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Kraszewskiego 8 o godz. 18.00. Wystąpi chór Sine Nomine z Ciechanowa oraz 11 chórów z terenu północnego Mazowsza. Gościem specjalnym będzie Jacek Wójcicki.

W gablotach na ul. Warszawskiej pojawi się tematyczna wystawa przygotowana przez działającą w strukturach Urzędu Miasta Ciechanów Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta.

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizują także szkoły oraz wiele innych instytucji, jednostek, stowarzyszeń i podmiotów. Część wydarzeń, także tych przygotowanych i wspieranych przez miasto, już się odbyła.

UM Ciechanów

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz