Tygodnik Ciechanowski

Środa, 11 grudnia 2019

fot. Roman Nadaj
fot. Roman Nadaj

Pikieta przed ratuszem

31.01.2019 13:00:00

W czwartek, 31 stycznia, po godz. 8.00 rozpoczęła się pikieta przed Urzędem Miasta w Ciechanowie w obronie Danuty Ceranowskiej, samotnie wychowującej trójkę dzieci, której prezydent Ciechanowa wypowiedział umowę najmu stoiska w należącej do miasta Hali Targowej.

Po godzinie pikietujący z transparentami przenieśli się na sesję Rady Miasta.

Dzień wcześniej Urząd Miasta wydał w tej sprawie obszerne oświadczenie. Ratusz przekonuje m.in., że kupcy podpisując umowy, dokładnie znali warunki panujące w nowej hali targowej (podczas mrozów jest tu zimno - przypis red.), a miasto nie jest w stanie zapewnić warunków galerii handlowej przy zachowaniu tak niskich kosztów po stronie kupców. Z kolei podwyższenie kosztów dla większości oznaczałoby całkowity brak możliwości prowadzenia przez nich handlu.

Od krytyki pod adresem prezydenta odcięli się kupcy, którzy zmienili w tej sprawie stanowisko. W ich ocenie, jej działania mają znamiona działań politycznych, uderzających w dobre imię prezydenta. W obronie Danuty Ceranowskiej wcześniej stanęło natomiast ponad 450 klientów. Ona sama komentuje, że zmiana stanowiska kupców ją nie dziwi, bo po tym jak prezydent postapił z nią, obawiają się zapewne o swoje miejsca pracy. 

Na dzisiejszej sesji prezydent nie zabierał w tej sprawie głosu, ani też nikt w jego imieniu. On sam przez większość obrad był nieobecny.

Decyzję prezydenta skrytykowała nie tylko zabierająca głos Danuta Ceranowska (umowa pozwala ją wypowiedzieć bez przyczyny), ale także klub radnych PiS. Ten ostatni zarzuca mu m.in., że w tej sprawie złamana została zasada zaufania do władzy publicznej. Oto bez podania jakiejkolwiek przyczyny urzędnik, na drodze arbitralnej decyzji, może w każdej chwili pozbawić stanowiska pracy bezbronnego człowieka. Sygnał jest czytelny, macie siedzieć cicho, „nie podskakiwać”.

Prezydent poproszony o komentarz twierdzi m.in. że zaangażowanie radnych PiS pokazuje, że sprawa ma charakter polityczny i jest wymierzona w niego personalnie. Radni tego ugrupowania wykazują hipokryzję zgadzając się z roszczeniami pani Danuty, których miasto realnie nie jest w stanie spełnić, gdyż koszt wykonania ocieplenia i ogrzewania to 1 mln złotych.

Cały artykuł o konflikcie dotyczącym wypowiedzenia umowy najmu w najbliższym wydaniu TC

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz