Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 24 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Marszałek chce dokapitalizować lotnisko

07.03.2019 08:00:00

Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze i Agencja Mienia Wojskowego, jako udziałowcy strony rządowej lotniska w Modlinie podczas spotkania rady nadzorczej, które odbyło się we wtorek (5 marca) wstrzymali się od głosu ws. zaciągnięcia kredytu w wysokości 47 mln zł. W komunikacie mazowieckiego urzędu marszałkowskiego czytamy, że pieniądze zostałyby przeznaczone na budowę terminala oraz drogi kołowania i remont pasu startowego.

 - Niestety, uchwała ta nie uzyskała większości. Przedstawiciele obu samorządów głosowali za, natomiast strony rządowej wstrzymali się od głosu, co de facto oznacza głosowanie przeciwko tej uchwale. I druga równie ważna uchwała – zaopiniowanie tzw. planu generalnego. Każde lotnisko ma obowiązek sporządzić taki plan generalny, który niezbędny jest Ministerstwu Infrastruktury do prac związanych z polityką lotnictwa na terenie Polski. Taki plan był już procedowany od wielu miesięcy, rada była zapoznawana z postępem. Niestety również ta uchwała nie uzyskała większości. Ponownie samorządy były za, a strona rządowa wstrzymała się od głosu – podkreśla Marek Miesztalski, przewodniczący Rady Nadzorczej Portu Warszawa-Modlin.
Następnego dnia w Modlinie odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników. Zarząd spółki przedstawił wniosek dotyczący proporcjonalnego podniesieniu kapitału przez wszystkich wspólników. Znów jednak nie wyrazili na to zgody przedstawiciele strony rządowej – PPL i AMW. Samorząd jest gotowy wesprzeć lotnisko kwotą 50 mln zł. PPL zawnioskował  o  przerwę w Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, która potrwa do 12 marca.  Marszałek Adam Struzik nie wycofał się z propozycji odkupienia udziałów PPL. W porcie trwa due diligence, które ma pokazać kondycję finansową spółki, a także ile lotnisko jest dziś warte. 

Blokadę decyzyjną udziałowców powoduje zapis w umowie o jednomyślności. PPL chciał znieść tę zasadę, ale nie ma na to zgody. 

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz