Tygodnik Ciechanowski

Środa, 22 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. red.
fot. red.

Promocja. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

11.03.2019 11:21:00

Wybór ubezpieczenia na życie to kwestia bardzo indywidualna. Chyba że decydujemy się na polisę grupową zawieraną w miejscu pracy. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Porównujemy i wybieramy to najlepsze.

Polisy życiowe dzielą się nie tylko pod kątem liczby ubezpieczonych. Różnica może dotyczyć czasu trwania umowy – terminowe i dożywotnie, sposobu opłacania składki – ochronne, oszczędnościowe, inwestycyjne albo przeznaczenia – dla dziecka, dla rodziny, dla emeryta.

Najczęściej ubezpieczenie na życie dotyczy liczby osób objętych ochroną, dlatego przyjrzymy się bliżej wariantowi indywidualnemu i grupowemu. I tu ciekawostka – polisa indywidualna nie oznacza produktu dla 1 osoby.

 

Indywidualna polisa na życie – nawet dla 10 osób

Taka polisa oznacza, że ubezpieczonym jest co najmniej 1 osoba dorosła, ale w ramach jednej składki ochrona działa także w przypadku współubezpieczonych. Mogą nimi być:

 • dzieci,
 • współmałżonkowie,
 • rodzice,
 • dziadkowie,
 • teściowie.

Wariant do 10 osób (polisa rodzinna) proponuje swoim klientom Nationale-Nederlanden. Standardowo, ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl w wersji indywidualnej to możliwość ochrony „Dla siebie” oraz „Dla siebie i kogoś”.

Polisa indywidualna o charakterze ochronnym (cała wpłacana składka jest przeznaczona na późniejsze wsparcie przy ewentualnych odszkodowaniach) jest przeznaczona dla wszystkich osób dorosłych w określonym wieku, najczęściej w przedziale 18-69 lat. Przy czym warto pamiętać, że niektóre rozszerzenia (poważne zachorowanie, leczenie szpitalne, assistance medyczne) mogą trwać krócej.

W polisie indywidualnej ubezpieczony może:

 • dobierać zakres ochrony – oprócz podstawy (odszkodowanie dla uposażonych za śmierć ubezpieczonego) ma swobodny wybór umów dodatkowych,
 • zmieniać zakres ochrony w trakcie umowy – najczęściej w jej rocznicę,
 • ustalać sumę ubezpieczenia – w podstawie i w każdym rozszerzeniu,
 • zmieniać wysokość sumy ubezpieczenie w trakcie umowy,
 • włączać członków rodziny do polisy,
 • korzystać z ochrony przez okres 12 miesięcy, 5 lat czy w innym wybranym wymiarze.

Indywidualne ubezpieczenie oznacza także, że można wybrać produkt dostosowany do swoich warunków finansowych. Jeśli chcemy płacić za składkę 30-150 zł miesięcznie, wybieramy wariant ochronny. Składki wyższe, np. 200-500 zł miesięcznie będą propozycją dla tych, którzy chcą nie tylko być chronieni, ale także gromadzić kapitał na koncie polisowym lub czerpać zyski z wpłacanej składki dzięki inwestowaniu w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe.

Rozwiązaniem tego dylematu może być skorzystanie z porównywarki na zasadzie „wypełnij krótki formularz i sprawdź najlepsze oferty polis na życie w naszym kalkulatorze”. Wypełnienie formularza jest bezpłatne i nie zobowiązuje do zakupu polisy, ale dzięki temu możemy poznać ceny i szczegóły różnych indywidualnych polis na życie.

 

Grupowa polisa na życie – tylko w pracy

Przeciwieństwem ubezpieczenia indywidualnego jest grupowe. W tym przypadku zatem ubezpieczony:

 • nie może dobierać ani zmieniać zakresu ochrony,
 • nie może ustalać ani zmieniać sumy ubezpieczenia,
 • korzystać z ochrony przez wybrany okres,
 • oszczędzać ani inwestować części wpłacanej składki.

Podstawową wadą polisy grupowej na życie jest jej ograniczona dostępność. Nie każdy jest zatrudniony w kilkuosobowej firmie, a tylko tam dostępne są podobne rozwiązania ubezpieczeniowe.

Na plus „grupówki” przemawia z kolei jej niska cena – rzędu 30-50 zł miesięcznie. Najczęściej pracownik ma do wyboru 2 gotowe warianty z ustalonym zakresem ochrony i wysokością sum ubezpieczenia.

 

Dwie polisy na życie – dlaczego nie?

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby mieć 1, 2, a nawet więcej polis na życie, w dodatku o różnym charakterze. Dzięki posiadaniu ubezpieczenia indywidualnego i polisy w miejscu pracy (taką w niektórych przypadkach w całości opłaca pracodawca), można uzyskać podwójne świadczenie. Pod warunkiem oczywiście, że to samo zdarzenie, np. złamanie ręki znajduje się w zakresie obu ubezpieczeń.

Posiadanie kilku polis na życie opłaca się w konsekwencji uzyskanego odszkodowania. Inaczej niż w polisach majątkowych, jak OC dla kierowców czy polisa mieszkaniowa, gdzie wysokość świadczenia nie może przekroczyć wysokości zniszczonego lub skradzionego przedmiotu.

autor: Artykuł promocyjny

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz