Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 24 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Promocja. Wypełnienie PIT za 2018 rok. Jakie dane przygotować ?

12.03.2019 21:26:00

Początek roku kojarzy nam się nie tylko z wypełnianiem noworocznych postanowień, ale również ze zbliżającym się terminem rozliczenia z urzędem skarbowym. Co roku do końca lutego pracodawcy muszą dostarczyć deklaracje podatkowe swoim pracownikom i zleceniobiorcom. Kolejny termin to koniec kwietnia, kiedy PIT-y składa większa grupa podatników, m.in. wypełniający popularne zeznania PIT-37. Aktualnie zbliża się czas uzupełniania deklaracji PIT za 2018 rok. Podpowiadamy, jakie dane przygotować, by sprawnie sobie z tym poradzić

Kiedy składać PIT za 2018 rok?

Większość terminów dotyczących rozliczania się z urzędem skarbowym pozostaje taka sama, jak w poprzednich latach. Koniec stycznia to czas dostarczania PIT-19A, PIT-16A, PIT-28. Do 28 lutego należy dostarczyć natomiast PIT-8C, PIT-11 oraz PIT-R w formie elektronicznej.

Popularne zeznania podatkowe PIT za 2018 rok składamy z kolei do końca kwietnia. Wtedy w odpowiednich urzędach muszą znaleźć się: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Podatnicy mogą rozliczać się już od 15 lutego (wówczas ustalany jest bieg terminu na zwrot podatku), chociaż zeznania mogą przesyłać do urzędu wcześniej. Ostatnim dniem na dostarczenie formularza jest 30 kwietnia.

Wypełnianie PIT 2019 - niezbędne dane

Co jest potrzebne do rozliczenia PIT za 2018 rok? Zależy to między innymi od rodzaju składanej deklaracji oraz tego, czy wypełniasz dokument przez internet czy w standardowy sposób.

Zawsze niezbędne będą:

- numer PESEL,

- data urodzenia,

- aktualny adres zamieszkania,

- numer NIP - w przypadku przedsiębiorców.

Co natomiast przygotować, rozliczając PIT za 2018 rok przez internet? Czy niezbędny jest podpis elektroniczny? Na szczęście program do wypełniania deklaracji podatkowych przez internet maksymalnie ułatwia tę czynność i wymaga tylko jednej dodatkowej danej: kwoty przychodu za rok poprzedzający ten, za który składamy zeznanie. Rozliczając się w 2019 roku będzie to więc kwota przychodu, którą znajdziemy na PIT-ach z 2017 roku.

Co jeszcze może się przydać?

Oprócz podstawowych informacji, umożliwiających wypełnienie zeznania, warto przygotować też dodatkowe dane. Będą przydatne, jeśli chcemy np. podwyższyć swoje koszty podatkowe lub skorzystać z ulgi.

Przykładowo, podatnicy zamierzający podwyższyć koszty uzyskania przychodu, powinni zgromadzić:

- bilety okresowe na przejazd środkami MPK, autobusem, koleją lub promem (imienne),

- dokumenty potwierdzające poniesione wydatki w przypadku podatników zaliczających się na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie.

Z kolei podatnicy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej mają obowiązek zgromadzić:

- dane przewodnika lub certyfikat psa przewodnika,

- dowód własności lub współwłasności samochodu osobowego,

- dane o stopniu niepełnosprawności,

- faktury lub inne imienne dokumenty za leki,

- zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowaniu leków.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie z dokumentów muszą być dostarczone do urzędu razem ze składaną deklaracją. Niektóre, takie jak dokumenty potwierdzające ulgę prorodzinną, należy przechowywać w domowej dokumentacji na wypadek kontroli skarbowej.

>>> Rozliczenie PIT za 2018 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

autor: Artykuł promocyjny.

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz