Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 18 lutego 2020

ZMP obradował w Ciechanowie

03.09.2019 09:45:00

Podczas posiedzenia w Ciechanowie, które odbyło się 30 sierpnia, zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie sytuacji finansowej samorządów.

Pojawił się tam m.in. postulat o rekompensatę utraconych dochodów. Po obradach członkowie zarządu zwiedzili nowo otwarty Park Nauki Torus, powstały przy zrewitalizowanej wieży ciśnień.

Zarząd Związku Miast Polskich zwraca się do rządu i parlamentu o podjęcie pilnych działań, zmierzających do zapewnienia rekompensaty utraconych dochodów, jak również źródeł pokrycia gwałtowanie rosnących wydatków budżetów gmin, miast, powiatów i regionów. Postuluje także o rozpoczęcie prac nad systemowymi zmianami w finansach Jednostek Samorządu Terytorialnego, zapowiedzianych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W stanowisku przypomniano, że samorząd terytorialny jest filarem rozwoju gospodarczego Polski i zapewnia równocześnie świadczenie przeważającej części usług publicznych na rzecz obywateli.

Wydatki inwestycyjne samorządów od 2004 do 2018 wyniosły aż 494 mld zł i są istotnie wyższe od tych z budżetu centralnego. Zanotowany wzrost dochodów podatkowych JST z tytułu udziału w podatkach PIT i CIT spowodowany był przede wszystkim wzrostem wynagrodzeń w gospodarce, który jednak przełożył się jednocześnie na zwiększenie wydatków JST (w polskim podsektorze samorządowym jest zatrudnionych ok. 2 mln pracowników). Znacząco wzrosły również ceny zakupu materiałów i usług.

Tę sytuację pogarsza fakt, że rząd realizuje obecnie i zapowiada pakiet kolejnych zmian w systemie podatkowym, na który składa się zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia, zmniejszenie stawki PIT w I grupie podatkowej z 18 do 17% oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz