Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 18 lutego 2020

fot. r
fot. r

Ostrzeżenie dla grzybiarzy na terenie ASF

09.09.2019 12:00:00

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega grzybiarzy i publikuje mapę zagrożonych terenów chorobą ASF. Tam, gdzie jest duże nią zagrożenie, nie wszyscy powinni chodzić do lasu na grzyby.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii w Polsce pojawił się komunikat w związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnych grzybobrań. Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Powód?

Ogniska ASF. Na mapie, opublikowanej na stronie https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ można zobaczyć dokładne obszary, utworzone w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Na żółto zaznaczono obszar ochronny, na czerwono objęty ograniczeniami, na niebiesko obszar zagrożenia.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że z wypraw na grzyby powinny zrezygnować osoby, które mają jakikolwiek kontakt ze świniami. Mogą bowiem przypadkowo przenieść wirus ASF na zwierzęta.

- Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji - czytamy w komunikacie GIW.

autor: rom

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz