Tygodnik Ciechanowski

Środa, 22 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Piękny hit Rafała

02.06.2004 09:00:00

Kompozycja Rafała Sielawy, tegorocznego maturzysty z Mławy, znalazła się na najnowszej płycie Tede (znanego polskiego twórcy i wykonawcy muzyki hip-hopowej). W jednej z recenzji kompozycję tę nazwano mistrzowską.
Płyta zatytułowana „Tede III Notes” jest w sprzedaży od kilkunastu dni. Znajdujący się na niej utwór „Zazdrość II” skomponował RX (to właśnie pseudonim artystyczny mławianina). Słowa napisał wykonawca.

Ukazanie się płyty i udział w niej RX-a z Mławy odnotował nawet czeski „BBaRak Hip Hop Magazine”. Jest to popularne w Europie pismo, poświęcone tego typu muzyce. Również w III Programie Polskiego Radia i w telewizji mówiono o mławskim kompozytorze. A muzyków, których utwory znalazły się na „Tede III Notes”, nazwano objawieniem polskiej sceny hip-hopowej.

Ostatnio Rafał Sielawa podpisał także kontrakt z „Camey Record”, producentem najnowszej płyty Onara (to również znany polski raper). Na płycie „Osobiście”, obecnie przygotowywanej do wydania, będą dwa utwory RX-a: „Drugie piętro” i „Znowu w klubie”. Mławianin także je zaaranżował.

Prawdopodobnie trzy kolejne kompozycje Rafała znajdą się na singlach Onara, a młody mławianin wystąpi też w teledyskach. Dalszą współpracę proponuje mu również Tede.

Rafał Sielawa komponuje od dawna. Jego rodzice żartują, że już ucząc się grać na fortepianie, często zmieniał etiudy, „żeby brzmiały lepiej”. A chodził wtedy do podstawówki.

Obecnie posługuje się magnetofonem, trzykanałową konsolą, gramofonem i fortepianem.

Jak to się jednak stało, że zaczął komponować dla znanych wykonawców? Otóż, kilka miesięcy temu wysłał pocztą elektroniczną list do Tede. Napisał, że tworzy progresywny hip-hop w stylu amerykańskim. Adresat odpowiedział, że chętnie posłucha. Już pierwsza próbka mławianina bardzo się spodobała. Tede chciał więcej. Jedną z kompozycji nazwał „pięknym hitem” i wybrał na swoją płytę. Nigdy się jednak nie spotkali. Niedawno Tede, wracając z Gdańska do Warszawy, zamierzał odwiedzić Rafała. Okazało się jednak, że wsiadł do pociągu, który nie zatrzymuje się w naszym mieście.
- Niektórzy twierdzą, że w tej branży nic się nie osiągnie bez znajomości. Mój przypadek jest dowodem, że jednak można – mówi Rafał.

Ciekawe było natomiast spotkanie z Onarem. Kiedyś pewien graficiarz z Warszawy, będąc w Mławie, usłyszał próbkę dokonań Rafała. Obiecał, że go „wypromuje”.
- Po dwóch miesiącach zadzwonił do mnie zachrypnięty człowiek twierdzący, że nazywa się Onar i że jest zainteresowany współpracą. Myślałem, że to żart. Umówiłem się jednak na spotkanie w Warszawie. Na wszelki wypadek pojechałem w towarzystwie. Jakież było moje zdziwienie, gdy rzeczywiście pojawił się Onar. Przekazałem mu kilka moich kompozycji i zrobiliśmy sobie zdjęcia – opowiada mławianin.

Rafał zdaje maturę w I LO. Potem chciałby studiować filologię angielską i kontynuować swoją muzyczną działalność.
- Moim marzeniem jest wydanie własnej płyty - wyznał reporterowi „Tygodnika”.

and
Fot. Marcin Sielawa

Na zdjęciu:
RX, czyli Rafał Sielawa, kompozytor i aranżer z Mławy

autor: A.Kwiatkowski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz