Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 16 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Nowe Miasto: Powiększą zalew, zbudują drogi i wodociągi

19.04.2002 09:00:00

Radni Nowego Miasta w powiecie płońskim dopiero pod koniec marca przyjęli budżet gminy na 2002 r. Dochody i wydatki budżetu zrównoważą się i wyniosą 6,8 mln zł, z czego na inwestycje z gminnej kasy planuje się wydać 1,7 mln zł.
Kontynuowana będzie budowa wodociągów, na co przewidziano w tym roku ok. 1 mln zł. Wykonanych zostanie ponad 100 przyłączy w miejscowościach Miszewo Wielkie, Miszewo "B" i Belin. Wodociągi posiada już ok. 90% wiosek.

Wójt Dariusz Starczewski twierdzi, że inwestycje te najtrudniej wykonywać tam, gdzie usytuowane są domki letniskowe. Ich projektowanie musi rozpoczynać się wcześnie, gdyż za każdym razem są protesty ze strony właścicieli działek, głównie mieszkańców stolicy. W rezultacie cała procedura niepotrzebnie wydłuża się i uniemożliwia wykonywanie robót.

Do 50 procent kwoty zaplanowanej na tegoroczne wodociągi pochodzić ma z Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Inwestycje rozpoczną się drugiej połowie br. Samorząd Nowego Miasta co roku stara się budować nowe drogi. Od początku istnienia starostwa stara się czynić to wspólnie z Powiatowym Zarządem Dróg. Według wyliczeń wójta tym sposobem wykonano w ciągu 4 lat niespełna 10 km dróg. W tym roku będzie podobnie w przypadku budowy 3 km drogi asfaltowej z Nowego Miasta do Wólki Szczawińskiej. Ponadto zostanie utwardzony odcinek o długości 1,5 km z Karolinowa do Gościmina oraz będą wykonywane remonty dróg żwirowych.

Na budowę dróg także zaplanowano ok. 1 mln zł, przy czym 250 tys. zł stanowią zobowiązania ubiegłoroczne.

Choć wiele samorządów narzeka na trudności finansowe, wójt Nowego Miasta obecny rok uważa za lepszy od poprzednich. Zapewne to z tego powodu przygotowywana jest dokumentacja rozbudowy zalewu w Nowym Mieście. Ten piękny zbiornik, przyciągający latem setki amatorów wypoczynku, ma zostać powiększony w dłuższej perspektywie z 11,6 do 30 hektarów (I etap rozbudowy zalewu zakłada jego prawie 2-krotne powiększenie). Samorząd wykupił już grunty pod inwestycję. Rolnicy (z wyjątkiem jednego) otrzymywali po 6 tys zł za hektar oraz obietnicę zmiany przeznaczenia ich pozostałych działek rolniczych na cele rekreacyjne. Dzięki temu będą mogli atrakcyjnie je sprzedać lub zagospodarować.

Gmina Nowe Miasta stara się, aby to spore przedsięwzięcie (potrzeby szacuje się na 4,7 mln zł) znalazło się w kontrakcie województwa mazowieckiego. Jednocześnie trwają starania o uzyskanie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który - na co wskazują jego dotychczasowe decyzje - przychylnym okiem patrzy na poczynania miejscowych radnych (liczą się efekty!).
- Jeśli decyzje nadejdą z opóźnieniem lub w ogóle w tym roku nie zapadną, zmuszeni będziemy powiększyć zalew dopiero w przyszłym roku - zastrzega Dariusz Starczewski.

Jego zdaniem rozbudowa zalewu nie zakłóci harmonogramu pozostałych inwestycji.

RN

autor: R.Nadaj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz