Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 27 lutego 2020

Mazowieckie rymy

21.04.2002 12:00:00

Niedawno ukazał się zbiór wspomnień spisanych przez pochodzącego z Mchowa w gm. Przasnysz znanego lekarza Alfreda Borkowskiego zatytułowany "Mazowieckie rymy okupacyjne".
Borkowski lecząc dolegliwości mieszkańców północnego Mazowsza, przez kilkadziesiąt lat notował wspomnienia ludzi, których młodość i wiek dojrzały przypadł na okres II wojny światowej. Byli to przeważnie prości ludzie, chętnie dzielący się wrażeniami, którzy opowiadali swoje dramatyczne przeżycia.

ielu z nich układało wiersze, a nawet ze łzą w oczach śpiewało różne utwory. Głosy niektórych Borkowski utrwalił na taśmie magnetofonowej. Wśród nich kilkoro było z Zarąb i Klewek pod Przasnyszem.

Zdaniem emerytowanej polonistki Krystyny Podgórskiej "wiersze zebrane przez Alfreda Borkowskiego ocalone od niepamięci są dokumentem ludzkich przeżyć, cierpień nie podlegających przedawnieniu. Ich autorzy, nie mający nic wspólnego ze sztuką poetycką, próbowali uzewnętrznić swój gniew, wyrazić pogardę dla zdrady, okrucieństwa i okupacyjnego bestialstwa, operując potocznym słownictwem, obiegowymi zwrotami językowymi, charakterystycznymi dla środowiska robotniczo-chłopskiego."

Rubaszne porównania, wulgaryzmy, niedoskonała składnia na pewno nie są ozdobą niektórych tekstów, ale nadają im specyficzny klimat. Dla twórców ważniejsza była treść niż forma wypowiedzi, bo czas ponaglał, a pewności na życie nikt nie miał.

WZ

autor: W.Zawadzki

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz