Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 25 czerwca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Honorowe obywatelstwo Ciechanowa dla prof. Bibiany Mossakowskiej

01.07.2007 05:00:00

Ciechanowscy radni miejscy, niezależnie od swych partyjnych barw, są zgodni: prof. Bibiana Mossakowska (z domu Kamińska) w pełni zasługuje na to, aby nadać jej tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowa.
B. Mossakowska jest córką znanych przed laty ciechanowskich stomatologów — Barbary i Zygmunta Kamińskich. Urodziła się w Ciechanowie w 1933 roku. W swym rodzinnym mieście ukończyła szkołę średnia — Liceum Ogólnokształcące im. Zygmunta Krasińskiego. Potem zaś Akademię Medyczną w Warszawie. Jest znaną w kraju specjalistką w zakresie chirurgii dziecięcej (od 1969 roku posiada II stopień specjalizacji). Przez 49 lat pracowała w stołecznym Szpitalu Bielańskim. Od 1999 r. jest profesorem nauk medycznych. Jest autorką lub współautorką 149 publikacji naukowych oraz realizatorką 5 filmów z dziedziny chirurgii dziecięcej, neurochirurgii i chirurgii noworodka.
Jest członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, wychowawcą kilkudziesięcioosobowej grupy chirurgów dziecięcych.
Mimo iż od wielu lat mieszka i pracuje w Warszawie, nie zerwała więzów ze swoim rodzinnym miastem. M.in. organizowała oddział chirurgii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Ciechanowie, współtworzyła wydział pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, współpracowała z Ciechanowskim Konsorcjum Zdrowia i wspierała dzieci z Domu Dziecka w Sońsku—Gołotczyźnie.
Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.
Inicjatorem nadania prof. Mossakowskiej honorowego obywatelstwa był ciechanowski historyk Edward Lewandowski.
Oficjalne nadanie obywatelstwa — w drodze specjalnej uchwały — odbędzie się 31 maja podczas sesji Rady Miasta.
KK
Fot. Bolesław Prus

autor: K.Kowalski

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • krystyna, 2011-10-22 00:22:43
    Wspaniała CUDOWNA Pani profesor.
    Uroczy człowiek.