Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 13 listopada 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Żniwa na półmetku

09.08.2008 18:22:53

W Polsce żniwa trwają około dwóch miesięcy, mniej więcej od 15 czerwca do 15 sierpnia. Rozpoczynają je tzw. żniwa małe - czyli zbiór rzepaku i jęczmienia ozimego. Dopiero po tych zbiorach następują żniwa właściwe, tzw. żniwa duże.

Obejmują one zbiór żyta, jęczmienia jarego, pszenicy i owsa. W tym roku jednak okres ten znacznie się skróci i już za tydzień na Mazowszu będziemy mówić o żniwach w czasie przeszłym. Upały przyspieszyły wegetację. Zdaniem rolników wysokość plonów nie będzie odbiegała od średniej z ostatnich lat, ale ceny do końca ich nie zadowalają.
W powiecie płońskim i nowodworskim kombajny wyjeżdżają na pola już wczesnym rankiem, bo pogoda jak najbardziej na to pozwala. Już wiadomo, że zbiory nie będą tak dobre jak zapowiadano.
– Zboża plonują jak plonują, rząd się zachłystuje, że urodzaj w tym roku jest bardzo dobry, a ja oceniam, że ten urodzaj jest na normalnym poziomie – stwierdza Paweł Karolak, rolnik z gminy Załuski. - Wydawało się rzeczywiście, że będzie to wyjątkowo urodzajny sezon, ale wcale tak nie jest.
Co do cen, oczekiwania rolników są jasno sprecyzowane. Dobra jakościowo pszenica powinna kosztować minimum 600 złotych za tonę. Okoliczne elewatory jeszcze tyle nie płacą. Średnia cena skupu to 550 złotych. Ale zdaniem analityków rynku jest spora szansa, że będzie drożej. Pytanie czy rolnicy będą mogli czekać?

Więcej w numerze 32 TC z 5 sierpnia 2008 r.

autor: MM

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz