Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 14 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Tomasz Zawadzki
fot. Tomasz Zawadzki

Burze szalały nad Mazowszem

21.08.2008 16:52:29

To była potworna noc. Z całego kraju dochodziły wieści o szalejących wichurach i lejących się z nieba strumieniach wody, ale nikt nie przypuszczał, że groźne zjawiska dotrą na północne Mazowsze.

 Wszystko zaczęło się 15. sierpnia we wczesnych godzinach wieczornych. Widać było odległe błyski, słychać było dalekie grzmoty. Ale życie jeszcze toczyło się normalnie. W kościele trwał pielgrzymkowy Apel Jasnogórski. Kiedy jednak jego uczestnicy około godziny 22. chcieli wyjść z kościoła okazało się, że drzwi są zatarasowane. Na przykościelnym cmentarzu leżał potężny kasztanowiec. Z kościoła trzeba było wychodzić przez zakrystię.


W miarę upływu czasu sytuacja stawała się coraz bardziej groźna. Woda dosłownie lała się z nieba. Nie było widać pojedynczych błyskawic. Wydawało się, że całe niebo jest w ogniu. W pewnym momencie w całej prawie gminie zgasło światło. I ten wiatr. Nie wszędzie był jednakowo silny i właściwie nie słychać było typowego dla takich zjawisk wycia wiatru. Były jednak miejsca, gdzie jego nadejście przypominało grzmot.


Potężne drzewa łamały się niczym zapałki. Łamały się też potężne słupy energetyczne. Po polach fruwały bele słomy. Fruwały też całe dachy i to nie tylko ze starych chałup, ale i z tych, budynków, które były wybudowane niedawno. Akcję usuwania zniszczeń rozpoczęto jeszcze w nocy w czasie trwania nawałnicy. W pierwszej linii stanęli strażacy i energetycy oraz ci, którzy mieli chęć, odpowiedni sprzęt i możliwości pomocy. Udawało się zapewnić przejezdność dróg, chociaż wiele osób powracających tego wieczoru do domu musiało korzystać z objazdów. Niestety, nie wszędzie udało się jeszcze zapewnić energię elektryczną. To potrwa nawet kilka dni. W niektórych miejscowościach były też przerwy w dostawie wody.


Podobnie było w gminie Załuski w pow. płońskimWięcej w numerze 34 TC z 19 sierpnia 2008 r.

autor: Korespondenci TC

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz