Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 22 października 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Bolesław Prus
fot. Bolesław Prus

Wszędzie mniej pierwszaków, zmiany na stanowiskach, remonty

10.09.2008 21:39:20

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Postanowiliśmy sprawdzić, co nowego zapytać zdarzyło się w prowadzonych przez gminne samorządy placówkach oświatowych.

W Ciechanowie, w porównaniu z rokiem poprzednim, nie zaszły większe zmiany. Nieco zmniejszyła się tylko szkolna społeczność. W prowadzonych przez miejski samorząd szkołach podstawowych, będzie uczyło się 3.200 – o 8 dzieci więcej niż rok  wcześniej. Wzrost ten jest jednak spowodowany przeniesieniem części „zerówek" z przedszkoli do podstawówek.
Więcej o tendencjach demograficznych mówią liczby dotyczące uczniów gimnazjów. W poprzednim roku było ich 1.911 (w 77 oddziałach), w tym jest 1.803 (w 74 oddziałach). 
Pierwszaków rozpoczynających naukę w szkołach podstawowych jest 449, w gimnazjach - 551. 
Mniejsza liczba uczniów przekłada się na mniejszą liczbę nauczycieli. Obecnie jest ich 327 (licząc etaty) – o 20 mniej niż rok wcześniej.
Podobnie jak w innych gminach, także w Ciechanowie wakacje wykorzystano na przeprowadzenie w budynkach szkolnych remontów. Przedsięwzięciem o największym zakresie robót była termomodernizacja czterech przedszkoli (nr 1,3,6 i 10). Kosztowała ona ponad 1,5 mln zł. Za te pieniądze ocieplono budynki wspomnianych przedszkoli i - w niektórych z nich – wymieniono okna i instalacje centralnego ogrzewania.
W tym roku, w gminie Grudusk, w pierwszych klasach szkoły podstawowej naukę rozpocznie tylko 35 dzieci. A jeszcze w połowie lat 90. ubiegłego wieku dzieci takich było 70 – 80. Wyraźne zmniejszenie się liczby rodzących się dzieci, a co za tym idzie, także liczby dzieci chodzących do szkoły, da zauważyć się nie tylko w tej gminie, ale i gminach sąsiednich. Jest to bowiem zjawisko i problem ogólnopolski.
Z ważniejszych faktów dotyczących gruduskiej oświaty należy jeszcze wspomnieć o nowym-starym dyrektorze Zespołu Placówek Oświatowych w Grudusku. Barbara Michalska, pełniąca wspomnianą funkcję przez 5 ostatnich lat, okazała się na tyle dobrym dyrektorem, że władze gminy powierzyły jej kierowanie tą placówką przez kolejną kadencję. Więcej w numerze 36 TC z 9 września 2008 r.

autor: Krzysztof Kowalski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz