Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Krzysztof Jakubowski
fot. Krzysztof Jakubowski

Prof. Ciechanower w Mławie

17.09.2008 16:12:10

- W prawdziwej nauce nic nie dzieje się szybko. Wszystko trzeba wypracować, powoli, krok po kroku, bez zbytniego pośpiechu, nierzadko wbrew opinii publicznej – powiedział laureat Nagrody Nobla, prof. Aaron Ciechanower z Izraela, na spotkaniu z mieszkańcami Mławy.

 I dawał do zrozumienia, że na dzisiejszych  uczonych, zwłaszcza dyscyplin matematyczno-przyrodniczych,  ciąży  olbrzymia odpowiedzialność etyczno-moralna. Odpowiedzialność za przyszłość człowieka.

Jest wybitnym biochemikiem. Urodził się w 1947 r. w Izraelu. Tamże ukończył medycynę i odbył trzyletnią obowiązkową służbę wojskową. Pracował na  w szpitalu w Hajfie, ale zrezygnował z praktyki lekarskiej, by poświęcić się nauce. Jako młody człowiek zaliczył studia podyplomowe i staż w Stanach Zjednoczonych. Miał szczęście: na swej drodze życiowej spotkał mistrza, prof. Herszko. Uważa, że każdy początkujący naukowiec powinien mieć mentora, kogoś, na kim mógłby się wzorować.

Młody Ciechanower zajął się kwestią dziedziczenia, a konkretnie rolą białka w ludzkim organizmie. – Uwalnianie się (niszczenie) białka  powoduje wiele chorób. M. in. raka, Parkinsona,  Aizenhalmera. A zatem poznanie tego procesu  warunkuje metody leczenia – tłumaczył.

Dalej: - Naukowcy są pod olbrzymią presją opinii publicznej. Ona żąda od nich natychmiastowego wynalezienia skutecznych leków. Tymczasem w nauce nic nie dzieje się szybko. Do celu trzeba zmierzać powoli, krok po kroku, bez zbytniego pośpiechu  - zwrócił uwagę.

Niemniej przyznał, że w ostatnich czasie dokonał się olbrzymi postęp w medycynie. Jeszcze parę lat temu mało kto słyszał np. o tomografii komputerowej. Dzisiaj jest w nią wyposażony niejeden szpital. Również mławski, dodajmy.

Wyniki badań prowadzonych w Izraelu przez prof. Ciechanowera dały mu miejsce w naukowym panteonie, czego dowodem  jest Nagroda Nobla w dziedzinie biochemii.

Na zdjęciu:
Prof. Aaron Ciechanower (w środku), z lewej  burmistrz Sławomir Kowalewski, z prawej przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wasiłowski

Więcej w numerze 37 TC z 9 września 2008 r.

autor: Krzysztof Jakubowski

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz