Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 17 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Radni mazowieckiego sejmiku zdecydowali: Wypuszczą obligacje

26.09.2008 08:08:00

Na pierwszej po letniej przerwie sesji sejmiku wojewódzkiego radni zdecydowali, że mazowiecki samorząd wypuści obligacje i w ten sposób pozyska pieniądze na inwestycje.
Wyrazili też zgodę na zaciągnięcie przez województwo zobowiązania finansowego w formie długoterminowych kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rozwoju Rady Europy. Zadłużenie samorządu Mazowsza sięga miliarda złotych – to prawie jedna trzecia rocznego budżetu. W tym roku z wynoszącego blisko 3,4 mld budżetu na inwestycje ma iść aż 1,2 mld zł. Na pokrycie tak dużych wydatków nie wystarczają otrzymywane subwencje i dotacje oraz dochody własne. Stąd pomysł, aby zwiększyć dochody i zostać pierwszym w kraju województwem, które wyemituje euroobligacje.
- Potrzebujemy pieniędzy głównie na inwestycje drogowe. Emisja euroobligacji to najbezpieczniejszy sposób ich zdobycia – mówi Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.
Inaczej niż jest to w przypadku kredytu bankowego, pieniądzmi z obligacji władze Mazowsza będą mogły dowolnie dysponować i np. przeznaczyć je na taką inwestycję, której koszty się zwiększyły.
- Popieram ten pomysł. Tym bardziej że to my ustalimy warunki emisji - dodaje radny Henryk Antczak (PSL), przewodniczący komisji budżetu i finansów.
Euroobligacje są emitowane w euro. Ekonomiści oceniają, że mimo ryzyka kursowego, to najlepsza forma inwestowania w infrastrukturę. Ich wartość ma wynieść 150 mln euro (ok. 510 mln zł). Jedna obligacja będzie kosztować 50 tys. euro. Dostępne będą w formie elektronicznej (nie papierowej). jak większość papierów wartościowych tego typu. Będą długoterminowe – na 25 lat.  Będą je mogły kupić tylko instytucje finansowe, np. zachodnie banki.


Więcej o sejmiku w numerze 38 TC z 16 września 2008 r.

autor: MAŁGORZATA BARWICKA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz