Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

„Krasiniak” gościł młodzież z Anklam

04.10.2008 09:00:00

Pod koniec września w Ciechanowie przebywała 22-osobowa grupa młodych Niemców z gimnazjum w Anklam – niewielkiego miasta leżącego w odległości 60 km od Szczecina.

Wizyta ta była kolejnym rozdziałem w trwającej już 20 lat współpracy niemieckiego gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie.  
- Młodzież polska i niemiecka przygotowuje różnego rodzaju wspólne projekty, których celem jest pogłębienie wzajemnej wiedzy o sąsiadujących ze sobą krajach. Każdego roku grupa naszych uczniów wyjeżdża na tydzień do Niemiec, gdzie przebywa w rodzinach swych niemieckich kolegów i poznaje ich kraj. W rewanżu my na takich samych zasadach przyjmujemy młodych Niemców – mówi  Marzena Zmysłowska, dyrektor  LO.
- Nasza współpraca rozpoczęła się  w 1988 roku. Dyrektor naszego liceum Zbigniew Nowakowski zaczął wprowadzać rozszerzony program nauczania języka niemieckiego. W czasie prowadzonych rozmów doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby mieć jakąś partnerską szkołę po drugiej stronie Odry. Dlaczego gimnazjum w Anklam?  Podczas jednego z wakacyjnych wyjazdów nasze koleżanki germanistki poznały nauczycieli z Anklam z ówczesnej Niemiecką Republiką Demokratyczną. Wkrótce stosowne instytucje podpisały oficjalne porozumienie o współpracy, której i my, i oni naprawdę chcieliśmy. Bo choć wkrótce u nas i u nich, zmienił się ustrój, współpraca przetrwała. Nie było ani jednego takiego roku, w którym nie byłoby wymiany grup młodzieży. Powiem nieskromnie, że jako szkoła, położyliśmy parę kamyczków na drodze, która zaprowadziła nas do wspólnej Europy – wspomina germanistka Maria Baranowska. Ze strony każdego z partnerów, w każdym wyjeździe bierze udział 22 uczniów i 2 nauczycieli. Razem z liczącą tyle samo osób grupą gospodarzy, daje to 48 osób, czyli tyle, ile może zmieścić się do jednego autokaru. Bo trzeba dodać, że podczas trwającego tydzień wspólnego przebywania, polska i niemiecka młodzież nie tylko chodzi na wspólne lekcje, ale też razem jeździ na wycieczki.Na zdjęciu:
Pamiątkowe zdjęcie polskich i niemieckich nastolatków przed wejściem do „Krasiniaka”


Wiecej w numerze 41 tc z 7 października 2008 r.

autor: KRZYSZTOF KOWALSKI

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz