Tygodnik Ciechanowski

Środa, 16 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Urząd Marszałkowski
fot. Urząd Marszałkowski

Znamy laureatów Nagrody im. C. K. Norwida

04.10.2008 10:00:00

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się - po raz siódmy - gala wręczenia Nagród Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida w dziedzinie sztuki.

 Laureatem tegorocznej Nagrody „Dzieło życia” – przyznawanej za całokształt twórczości – został znakomity reżyser, eseista, pedagog, założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie – Erwin Axer (ur. 1917 r.)
Jego najsłynniejszymi i najważniejszymi osiągnięciami reżyserii pozostaną - „Kariera Arturo Ui" (1962) Brechta z niepokojącą, groteskową rolą Łomnickiego, „Trzy siostry" Czechowa oraz legendarny spektakl „Tango” Mrożka. Erwin Axer chętnie reżyserował Mrożka, „odnajdując w jego sztukach charakterystyczną dla siebie postawę intelektualną, sceptyczną i konsekwentną wobec absurdów historii i nowoczesnej kultury" – pisał Rafał Węgrzyniak. Z Mrożkiem prowadził też przez 40 lat ożywioną korespondencję.
W kategorii teatr wyróżniono Danutę Szaflarską za rolę Babki w przedstawieniu „Daily soup” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej, Teatr Narodowy w Warszawie.
Danuta Szaflarska została pierwszą powojenną gwiazdą polskiego filmu.  Popularność przyniosły jej m.in. „Zakazane piosenki” i „Skarb”. Od lat 60. jest stale obecna w polskich filmach, m.in. w tak znanych jak: „Pan samochodzik i templariusze” czy „Dolina Issy”.

Na zdjęciu:

Danuta Szaflarska


Więcej w numerze 40 TC z 30 września 2008 r.

autor: MAŁGORZATA BARWICKA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz