Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Fot. K. Kowalski
fot. Fot. K. Kowalski

Obora za 2 miliony złotych

22.09.2008 14:14:11

Kilkaset osób przybyło w pochmurną niedzielę, 21 września, do Pomorza, niewielkiej wsi leżącej w gminie Opinogóra (przy trasie Ciechanów – Pułtusk), aby wziąć udział w uroczystym otwarciu nowoczesnej, wolnostanowiskowej obory wybudowanej przez Ewę i Andrzeja Kuców.

Byli wśród nich przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, reprezentanci instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz - stanowiący największą część gości - ciekawi nowinek rolnicy z bliższej i dalszej okolicy. A nie była to obora byle jaka. Zdaniem ekspertów z branży, wybudowanie obiektu takiego jak ten w Pomorzu, kosztuje w granicach 2 milionów złotych. 
Od rozpoczęcia przygotowań do zakończenia inwestycji minęły 2 lata. Sama budowa obory trwała 14 miesięcy. Spory wpływ na podjecie tej decyzji miała miał fakt, że w tamtym czasie produkcja mleka przynosiła spore zyski. Za litr mleka rolnicy otrzymywali nawet ponad 1,50 zł (obecnie dostają w granicach 1 zł).
- W produkcji mleka, podobnie jak we wszystkim, są wzloty i upadki. Nie raz i nie dwa przeżywaliśmy wahania cen skupu. Obecna sytuacja na rynku jest trudna dla producenta, bo ceny lecą w dół. Ale pamiętamy też, że były takie lata jak rok 2007, gdy cena była wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że takich decyzji jak nasza, nie podejmuje się pod wpływem impulsu i nie realizuje się ich z dnia na dzień. A mleko było, jest i na pewno będzie potrzebne – tłumaczy rolnik. 
Nowa obora prezentuje się nadzwyczaj okazale i... przytulnie. Może pomieścić 110 krów lub 60 –70 krów i kilkadziesiąt sztuk „bydlęcej młodzieży”. Wyposażona jest m.in. w nowoczesną halę udojową, kryty zbiornik na gnojowice, boksy paszowe oraz komputerowy system zarządzania stadem.
Wielkimi nieobecnymi uroczystości były... krowy. Nie było ich w nowej oborze, ponieważ nie lubią zgiełku — zestresowane obecnością tak wielu ludzi, przez kilka dni dawałyby znacznie mniej mleka niż dają zazwyczaj. Z tego względu, dopiero teraz, po opisywanej uroczystości, będą mogły przeprowadzić się z obory starej do nowej.


Na zdjęciu:
Tak obora wygląda w środku

Więcej w numerze 40 TC z 7 października 2008 r.

autor: KRZYSZTOF KOWALSKI

Komentarze Internautów (2)dodaj komentarz

  • janosik, 2009-03-04 20:51:48
    zootechnik
    "Byli wśród nich przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, reprezentanci instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz - stanowiący największą część gości - ciekawi nowinek rolnicy z bliższej i dalszej okolicy" HMM władza bliżej wsi-- ciekawe kto 2 mln zł będzie spłacał--wójt, co podatki ustala ?? czy sekretarz w powiecie czy województwie??
  • esymsk, 2011-02-14 16:02:23
    sasiad g
    jaka jest wydainosc mleka od krowy