Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

Stary dom przy pl. Kościuszki 7: To nie zabytek...

11.10.2008 09:00:00

W reprezentacyjnym miejscu Ciechanowa, przy Placu Kościuszki 7, stoi wybudowany w XIW wieku dom mieszkalny – niezbyt ładny i na odległość cuchnący budowlaną starzyzną. Ale gdy w ubiegłym roku ciechanowska bizneswoman, do której nieruchomość należy, wystąpiła do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na rozbiórkę budynku, do akcji wkroczył Wojewódzki Konserwator Zabytków i złożył wniosek o wpisanie obiektudo rejestru zabytków.

Właścicielka nieruchomości nie dała za wygraną i po rocznej walce swego dopięła. Budynek zostanie rozebrany.
Przed II Wojną Światową budynek przy Placu Kościuszki 7 był własnością prywatną. Mimo tego – podobnie jak w wielu innych przypadkach – władze państwowe PRL wprowadziły doń lokatorów. Po zmianie ustroju w Polsce, w latach 90., udało się spadkobiercom przedwojennych właścicieli, budynek odzyskać. Po uzyskaniu potwierdzenia tytułu własności, sprzedali oni nieruchomość (z dwiema rodzinami lokatorów) ciechanowiance Annie Jemielicie.
- Nowa właścicielka wystąpiła do Urzędu Miasta z prośbą o wyprowadzenie z budynku lokatorów. Poinformowała nas o zamiarze rozbiórki budynki i postawieniu na jego miejscu czegoś nowego, ładniejszego i nowocześniejszego. Ale gdy najemcy zniknęli z budynku, służba ochrony zabytków, nieoczekiwanie dla nas i ku naszemu zdziwieniu, wystąpiła o wpisanie budynku do rejestru zabytków – mówi wiceprezydent Ciechanowa Ewa Gładysz.
Właścicielka nieruchomości nie zgodziła się z decyzją konserwatora i odwołała się od niej do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W tej sytuacji, zgodnie z obowiązującą procedurą, o wydanie opinii dotyczącej wartości zabytkowej spornego budynku, poproszeni zostali specjaliści z powołanego przez ministra, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, która to instytucja jest zapleczem eksperckim dla urzędów konserwatorskich.  
30 maja 2008 r. eksperci KOBiDZ orzekli, ze objęcie indywidualnym wpisem do rejestru zabytków domu przy pl. Kościuszki jest nieuzasadnione. Bo budowla jest obiektem o przeciętnej architekturze i znajduje się w złym stanie technicznym.  
2 września 2008 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego uchylił decyzję odmawiającą wydania pozwolenia na rozbiórkę i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Dwa tygodnie później kierownik ciechanowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu ochrony zabytków udzielił pozwolenia na rozebranie budynku.



Więcej w numerze 42 TC z 14 września 2008 r.
 

autor: KRZYSZTOF KOWALSKI

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • pol, 2009-01-23 16:39:18
    Po co?
    Na co to rozbierać, taki ładny dlaczego ktoś ma coś tam budować?