Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 19 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Powiat płoński: Nadchodzi śmieciowa rewolucja

13.10.2008 08:00:00

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Płońsku ogłosiło przetarg na budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Ma on kosztować ok. 18 mln zł, z czego 10,5 mln zł miejscowa firma otrzyma z EkoFunduszu. Jak widać, wydane będą grube miliony. O tym jednak, czy ekologiczne przedsięwzięcie powiedzie się, zadecyduje przede wszystkim postawa mieszkańców, których trzeba zachęcić do segregowania śmieci na znacznie większą skalę niż do tej pory.

Powodem do spotkania w urzędzie miejskim było podpisanie 1 października br., między miejską spółką PGK a EkoFunduszem, umowy dotyczącej przekazania pokaźnej dotacji.
Zadowolenia z planowanej inwestycji nie krył burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik. Podkreślał, że podpisanie umowy z EkoFunduszem to święto dla miasta i miejscowego samorządu. – Gdy ekologiczny projekt zostanie zrealizowany, Płońsk będzie mógł być stawiany za wzór w sprawach ochrony środowiska – podkreślał.
Nie było w tym przesady. Zakład, który ma zostać zbudowany przy istniejącej oczyszczalni w Poświętnem, ma odzyskiwać co najmniej 20 procent odpadów wytwarzanych przez mieszkańców powiatu płońskiego. To bardzo wysoki odsetek, bo w Polsce na ogół odzyskuje się co najwyżej 10-12 % surowców wtórnych, a większość samorządów może pochwalić się odzyskiem jedynie kilkuprocentowym. Z tego powodu nie dość, że tracimy cenne surowce (szkło, plastik, metale, papier), to jeszcze w szybkim tempie zapychane są wysypiska śmieci. Budowa nowych wiąże się zaś z dużymi wydatkami.
Polska stając się członkiem Unii Europejskiej zobowiązała się do stosowania nowoczesnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Budowa sortowni i kompostowni, pozwalających na odzyskiwanie surowców wtórnych, połączona z ich wcześniejszą segregacją w domach, jest jednym z unijnych wymogów. Wcześniej czy później spełnić go muszą wszystkie samorządy.
Bez mieszkańców program nie wypali
Prezes PGK Dariusz Matuszewski podkreślił, że ekologiczne przedsięwzięcie nie powiedzie się bez zaangażowania mieszkańców powiatu płońskiego. Z myślą o segregacji odpadów w domach jednorodzinnych i na osiedlach zakupionych zostanie 50 tys. worków i 150 pojemników o pojemności 2,5 metra sześciennego. W ramach inwestycji PGK kupi dodatkowo 2 samochody do przewozu kontenerów wielkogabarytowych i 1 samochód do zbierania selektywnego odpadów.
Wdrażany będzie szeroki program edukacyjny, który ma przekonać mieszkańców o tym, że segregacja odpadów jest konieczna. Jej przedmiotem mają być m.in. papier, szkło, plastik i substancje organiczne. To, czego nie uda się posegregować w domach, będzie odzyskiwane w sortowni, która zostanie zbudowana przy istniejącej oczyszczalni ścieków.  Dodatkowa segregacja odpadów odbywać się tu będzie ręcznie i automatycznie, przy pomocy sterowanego komputerowo separatora. Frakcje biologiczne trafią do kompostowni, a stąd na wysypisko śmieci.


Więcej w numerze 41 TC z 7 października 2008 r.

autor: ROMAN NADAJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz