Tygodnik Ciechanowski

Środa, 14 listopada 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

Małe jest dobre, choć drogie

15.10.2008 09:00:00

Szkoła Podstawowa w Pniewie Czerechach (gm. Regimin) jest jedną z najmniejszych tego typu placówek w powiecie ciechanowskim. Obecnie chodzi do niej 47 uczniów.

- Chyba każdy nauczyciel woli pracować w szkole mniejszej niż większej. Choćby ze względu na liczbę uczniów w kasie. Bo mając w klasie 26 lub więcej uczniów, nie mogę pozwolić sobie na dokładne przepytanie każdego z nich. Im mniej uczniów nauczyciel ma w klasie, tym więcej czasu może poświęcić każdemu z nich – mówi Magdalena Szadkowska, dyrektor szkoły.
Szkoła istnieje od 1958 r. - budynek, który jest jej siedzibą, przez II wojną światową, był ziemiańskim dworem. Chodzą do niej dzieci z Pniewa Czeruch i okolicznych miejscowości: Pawłowa, Pniewa Wielkiego i Lekówca. Te mieszkające bliżej szkoły dochodzą do niej pieszo, te z dalszych okolic - są dowożone przez rodziców.
Lekcje odbywają się na jedną zmianę. Izb lekcyjnych jest pięć. Minusem jestem brak sali gimnastycznej. Jej brak nieco słodzi wybudowane niedawno przy szkole boisko, które służy nie tylko uczniom, ale także całemu środowisku.
W niektórych klasach, jeśli jest w nich mało uczniów, zajęcia są łączone, czyli prowadzone przez jednego nauczyciela dla dzieci w różnym wieku.
Nauczycieli w szkole zatrudnionych jest kilkunastu. Mają wykształcenie wyższe magisterskie, z przygotowaniem pedagogicznym. Niektórzy z nich mają tylko po 2 godziny tygodniowych zajęć, inni pełny, 18-godzinowy etat. Większość dojeżdża do pracy z Ciechanowa. Ktoś może się zdziwić, że w tak małej szkole jest tak duża liczba nauczycieli. Jest duża, ponieważ chcąc uczyć danego przedmiotu, trzeba mieć do tego stosowne uprawnienia.
Magdaleną Szadkowską wychowała się i wyrosła w środowisku, w którym teraz pracuje. Jest absolwentką szkoły w Pniewie Czerechach. Od 1990 r. pracuje w niej jako nauczyciel (katechetka). Od września 2003 r. jest jej dyrektorem. 
W gminie Regimin sieć szkolna jest rozbudowana – składa się aż z czterech szkół podstawowych. W 2007 r. roczny koszt kształcenia jednego ucznia w SP Pniwo Czerechy wyniósł 9.419 zł, a w SP Regimin – 5.918 zł.
Otrzymywana przez regimiński samorząd subwencja oświatowa z budżetu państwa nie wystarcza na pokrycie potrzeb wszystkich szkół. Mimo tego, w chwili obecnej władze gminy nie planują likwidacji żadnej z działających na jej obszarze placówek oświatowych.Na zdjęciu:

Dyrektor małej szkoły Marianna Szadkowska ma tez mały gabinet

Więcej w numerze 42 TC z 14 października 2008 r.

autor: KRZYSZTOF KOWALSKI

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz