Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 16 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Główne grzechy firm budowlanych

17.10.2008 08:00:00

Zatrudniają na czarno, nie płacą składek ZUS, nie dbają o bezpieczeństwo pracowników i zmuszają do pracy po godzinach – to grzechy najczęściej popełniane przez firmy budowlane na Mazowszu.

 

W pierwszym półroczu tego roku pracownicy Okręgowej Inspekcji Pracy wykryli ponad 2,5 tys. nieprawidłowości. Ujawnia je niemal każda kontrola. Najwięcej było ich w firmach, które są podwykonawcami na budowach osiedli mieszkaniowych.
Trwają przygotowania do Euro 2012, mamy więc do czynienia z większą ilością remontów i budów, a co za tym idzie ze zwiększoną liczbą wypadków. Od początku stycznia do końca czerwca tego roku inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy odnotowali 217 ciężkich wypadków w budownictwie; poszkodowanych zostało w nich aż 241 osób, z tego 79 pracowników doznało ciężkich obrażeń ciała. Najczęstszymi przyczynami wypadków były potknięcia i upadki (26 proc.) oraz uderzenia spadającymi z wysokości przedmiotami (12 proc. wypadków). Najwięcej wypadków wydarzyło się w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Najmniej w woj. świętokrzyskim, podlaskim, opolskim i lubuskim.
Statystyki biją na alarm. W pierwszym kwartale tego roku śmierć na budowach poniosło dwa razy więcej osób niż w tym samym okresie 2007 r. – zginęły 24 osoby. Co piąty poszkodowany to niedoświadczony pracownik, pracujący na budowie krócej niż tydzień. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: brak zabezpieczeń przy pracach na wysokościach i wykopach (blisko 60 proc. firm nie zabezpiecza pracowników na wysokościach), zły transport materiałów, brak wyznaczenia strefy niebezpieczeństwa wokół budynków, niewłaściwa koordynacja prac, niedoświadczeni pracownicy, a także brawura i pośpiech. Częstą przyczyną wypadków jest także niewłaściwie używanie narzędzi i sprzętu. W wielu przypadkach były one obsługiwane przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień.
Co druga kontrola wykazała nieprawidłowości przepisów o legalności zatrudniania. Pracownicy, często wykonują pracę na czarno, jednocześnie pobierając zasiłki dla bezrobotnych. Pracodawcy nie płacą terminowo składek do ZUS-u i na fundusz pracy. Zatrudniają także osoby na podstawie umów cywilno-prawnych w przypadku, gdy powinna zostać zawarta umowa o pracę. Ile firm nie podpisuje umów? Tego nie wiadomo. Nieoficjalnie szacuje się, że około 65 proc. W razie kontroli inspektorzy słyszą, że umowa jest w przygotowaniu lub pracownik dopiero zaczął pracę.
Zdaniem inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wypadki są spowodowane głównie wzrostem liczby inwestycji oraz odpływem fachowców za granicę. Aż 62 proc. poszkodowanych w wypadkach nie przepracowało na budowie roku. Nowi budowlańcy to często rolnicy, wcześniejsi emeryci i wszyscy, którzy wyczuli, że w budownictwie dobrze się płaci.
Inspektorzy zapowiedzieli na jesieni na budowach zmasowane kontrole.


Więcej w numerze 42 TC z 14 października 2008 r.

autor: MAŁGORZATA BARWICKA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz