Tygodnik Ciechanowski

Środa, 16 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Trudne czasy dla nie płacących alimentów

19.10.2008 08:00:00

1 października br. został przywrócony Fundusz Alimentacyjny. To dobra wiadomość dla tysięcy osób wychowujących samotnie dzieci. Ściągalność alimentów jest w naszym kraju żenująco niska, dlatego panie (rzadziej panowie) często całymi latami nie otrzymywały od swoich byłych mężów (żon) ani grosza.

Kobiety walczyły o przywrócenie Funduszu bardzo długo. Były demonstracje przed Sejmem i uliczne pikiety, gdy został on zlikwidowany. Cel udało się im osiągnąć. Rząd przywrócił Fundusz, a nawet poprawił zasady jego funkcjonowania.
Zwiększa się krąg osób, które mogą skorzystać z Funduszu.
Zdaniem Elżbiety Butryn, zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie, fundusz wnosi wiele korzystnych rozwiązań dla osób, które nie otrzymują alimentów od osób posiadających taki sądowny obowiązek. Jeśli nie jest on realizowany, osoba wychowująca dziecko o pieniądze może zwrócić się do Funduszu Alimentacyjnego.
W zdecydowanej większości przypadków alimentów nie otrzymują kobiety, które wychowują samotnie dzieci. Do tej pory tylko one mogły korzystać z dobrodziejstw Funduszu. Teraz to się zmieniło. Zgodnie z nowymi przepisami matka lub ojciec dziecka, ubiegająca się o takie świadczenie, może żyć w konkubinacie lub zawrzeć nowy związek małżeński.
Wypłacać zaliczki alimentacyjne będą miejskie lub gminne ośrodki pomocy. Już przyjmują one wnioski. Tak np. w Ciechanowie złożyło je ok. 250 osób, głównie kobiet.
Pracownicy opieki społecznej przypuszczają, że nie wszyscy jeszcze wiedzą o przywróceniu Funduszu Alimentacyjnego, dlatego w najbliższych tygodniach należy spodziewać się napływu nowych wniosków. Tym bardziej, że znacznie przybyło osób uprawnionych do korzystania z Funduszu.
Zmian w przepisach jest sporo. Łatwo pogubić się w ich gąszczu, dlatego o szczegóły najlepiej zapytać w najbliższym ośrodku pomocy społecznej.Więcej w numerze 42 TC z 14 października 2008 r.

autor: ROMAN NADAJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz