Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. B.Prus
fot. B.Prus

Patroni czyli znowu ta Doda

19.10.2008 10:00:00

Doda Elektroda jest jak strona internetowa z wesołymi panienkami, potrafi się przykleić do każdej witryny tematycznej. Jest obecna wszędzie, nie tylko w lodówce.

Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu Arkadiuszowi Siejce aż głowa puchnie od pytań o głosowanie w sprawie nowego patrona tej placówki w którym uczniowie wybrali Dorotę Rabczewską. Władysław Broniewski (od 1959 r. był patronem tej szkoły),  komunizujący poeta przegrał z roznegliżowaną gwiazdą pop – kultury

Dyrektor Siejka stanowczo odżegnuje się od roli dekomunizatora – Ta sprawa nie ma nic wspólnego z polityką – stanowczo podkreśla. Twierdzi że twórczość Broniewskiego zupełnie śladowo zajmuje miejsce w programie szkoły podstawowej, ledwie kilka wierszy w 6 klasie i to nie najważniejszych w jego twórczości. Poza tym patron nie oddziaływuje w żaden sposób na dzisiejszych uczniów, jego zawiła biografia nie nadaje się do prostego przekazu, a więc cel wychowawczy nie zostaje osiągnięty. W dyrektorskim gabinecie z w szklanej gablocie wisi wypłowiały sztandar szkoły, tak czy owak trzeba go zmienić, bo widnieje na nim orzeł bez korony. A jeśli dodamy, ze 9 listopada odbędzie się 90 – lecie szkoły – to mamy już komplet argumentów. Pan dyrektor przekonuje, że do wyboru patrona szkoła podeszła z wyjątkowa pieczołowitością. Zapytano wszystkich zainteresowanych. W trwającym kilka lat procesie wyłaniania optymalnego rozwiązania doszło do konsensusu. Od 9 listopada SP nr 1 w Przasnyszu będzie nosić imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, a jest ich kilkuset, za to wszyscy są pozytywni i mają proste w przekazie biografie i dokonania. Ciało pedagogicznie bez problemu “sprzeda” Jurka Owsiaka i Annę Dymną o Dalajlamie nie wspominając. Rada Pedagogiczna w marcu tego roku przy jednym głosie wstrzymującym przyjęła uchwałę o zmianie imienia szkoły. Także Rada Miasta Przasnysz nie czyniła trudności, akceptując jednogłośnie decyzję społeczności SP nr 1. Tylko część absolwentów wyrażała niezadowolenie.

Więcej w numerze 42 TC z 14 października 2008 r.

autor: WIESŁAW HAGEDORNY

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz