Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

Wojskowe komendy uzupełnień w nowej roli

23.10.2008 10:00:00

Zniesienie zasadniczej służby wojskowej i oparcie polskiej armii na ochotnikach, bardzo zmieniło rolę wojskowych komend uzupełnień.

- Teraz stajemy się swego rodzaju urzędami pracy, które mają dostarczyć armii wartościowych kandydatów na żołnierzy – mówi major Andrzej Kamiński z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie.
Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, armia zawodowa w naszym kraju ma zostać wprowadzona od roku 2010. W listopadzie i grudniu odbędzie się jest ostatnie wcielenie żołnierzy zasadniczej służby wojskowej do jednostek Wojska Polskiego.
Z przeprowadzonych badań wynika, że dla młodego żołnierza liczą się przede wszystkim dwie rzeczy: dobra płaca oraz mieszkanie i praca blisko domu. Dlatego w przygotowywanych rozwiązaniach legislacyjnych mających na celu uczynienie armii atrakcyjnym miejscem pracy, te sprawy mają być potraktowane priorytetowo.
- Żołnierz służby zasadniczej, który obecnie służy w wojsku lub który pójdzie do wojska w listopadzie lub grudniu, może zostać żołnierzem nadterminowym. Będzie  zarabiał brutto: szeregowy – 1.700 zł, a starszy szeregowy – 1800 zł. Szeregowy, który potem wstąpi do armii jako żołnierz zawodowy, dostanie 2.200 zł. Poza tym będzie miał darmowe wyżywienie i darmowe mieszkanie w koszarach – tłumaczy ppłk Dariusz Kosakowski, komendant WKU w Ciechanowie, która zasięgiem swego działania obejmuje cztery powiaty: ciechanowski, mławski, płoński i żuromiński.
Służba nadterminowa jest okresem przejściowym do służby zawodowej szeregowych. Po 2010 r. ci żołnierze nadterminowi, staną się żołnierzami zawodowymi.
Zgodnie z opracowanymi zasadami, do armii można dostać się różnymi ścieżkami kariery. 
- W zależności od tego, czy dana osoba była już w wojsku i jakie jest jej wykształcenie – wyjaśnia mjr Kamiński.

Na zdjęciu:
Major Andrzej KamińskiWięcej w numerze 42 TC z 14 października 2008 r.

autor: KRZYSZTOF KOWALSKI

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz