Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 18 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. B.Prus
fot. B.Prus

W tym roku w Mławie: Gaudeamus w PWSZ: z radością, ale i z pewną obawą

24.10.2008 10:00:00

Biskup: - Skąd wziąć dobre wskazówki i mądre rady na nowy rok pracy naukowo- dydaktycznej? Rektor: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie”. (…) Problem w tym, że za słowami nie zawsze idą czyny.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie oficjalnie (14 października) rozpoczęła nowy rok nauki. Uroczystość odbyła się w Mławie, gdzie znajdują się dwa wydziały uczelni. Jej rektor, prof. Andrzej Kolasa, niemal na każdym kroku i wręcz ostentacyjnie podkreślał, że ma na myśli szkołę ciechanowsko-mławską, a nie tylko ciechanowską. To zarówno potwierdzenie stanu rzeczywistego, jak niewątpliwie ukłon w stronę miejscowych – ambitnych, czułych na punkcie swego honoru, z których część uważa, że ich miasto zostało skrzywdzone na skutek tej „wiązanej transakcji” edukacyjnej.
Ciechanowsko-mławska uczelnia jest dobrą szkołą, przekonywał jej rektor prof. Andrzej Kolasa,. Zajmuje wysokie miejsce w rankingach, ma akredytację  Państwowej Komisji Akredytacyjnej, odpowiednią bazę i plany rozwoju.
Na przykład: - Znaleźliśmy się w gronie 47 elitarnych uczelni, w których Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w trybie konkursowym zamówiło kształcenie na tzw. kierunkach deficytowych. To jest takich, których absolwenci będą fachowcami najbardziej poszukiwanymi na rynku pracy. I pomimo że części  studentom będzie płacone stypendium w wysokości tysiąca złotych miesięcznie, zainteresowanie tą atrakcyjną ofertą spotkało się u nas z dużo mniejszym zainteresowaniem niż w innych uczelniach.
Rektor nie ukrywał i ubolewał: - Niestety, liczba studentów nie zwiększyła się od ubiegłego roku (1800 osób – red.), utrzymuje się na tym samym poziomie. Nawet mimo utworzenia nowego kierunku elektronika i telekomunikacja. Kierunku tak bardzo, wydawać by się mogło, oczekiwanego w Mławie, a czego wyniki rekrutacji na razie nie potwierdzają. Jest to zapewne wynikiem zjawisk demograficznych z jednej strony, a z drugiej niechęci młodych do studiowania w mniejszych miastach, które nie proponują odpowiednie warunki  infrastruktury dla rozrywki, życia kulturalnego.
Na pierwszym roku nowo utworzonego  wydziału elektroniki  rozpoczęło naukę 80 studentów: 20 systemie dziennym i 60 zaocznym.


TC nr 43 z 21 października 2008 r.
   

autor: KRZYSZTOF JAKUBOWSKI

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz