Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 18 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. B.Prus
fot. B.Prus

Pasja Stanisława Mikulskiego

26.10.2008 08:00:00

W środę, 15 października, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płońsku po raz piąty zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Uroczystość, której piękną oprawę artystyczną zapewnił Chór Miejskiego Centrum Kultury "Allego Coro" oraz występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej wzbogaciłą także obecność znanego, polskiego aktora filmowego i teatralnego, Stanisława Mikulskiego, który wygłosił wykład inauguracyjny ,,Moja pasja – film’’.
Postać znana jest szerszemu odbiorcy przede wszystkim z serialu „Stawka większa niż życie”. Rola szpiega, który podszywał się pod oficera niemieckiego Wermachtu przyniosła mu największą i nadal żywą popularność. Za tę kreację został wielokrotnie nagrodzony.
Nie oznacza to jednak, że była to jedyna rola Stanisława Mikulskiego, choć on sam zdaje sobie sprawę, że główna postać, Hans Kloss, w którą się wcielił zdominowała resztę jego twórczości. Jedna rola uczyniła go bowiem gwiazdorem. Z jednej strony mógł kąpać się w sławie i zbierać dowody olbrzymiej popularności, ale jednocześnie rola ta zniekształciła jego wizerunek aktorski i karierę. Sukces „Stawki” był swoistą porażką prywatną i zawodową Mikulskiego, który podczas wykładu mówił o tym w bardzo delikatny sposób. Niewielu widzów z masowej widowni kojarzy Mikulskiego z innymi jego dokonaniami aktorskimi, a przecież było ich niemało. Hans Kloss przyćmił wszystkie. Aktor został zaszufladkowany, a to niestety potrafi odebrać artyście indywidualność i ograniczyć jego szansę zawodowe, i tak się stało w tym przypadku.
O kulisach powstawania serialu, a także o swoich losach opowiadał płońskiej publiczności w swoim wykładzie.Na zdjęciu:
- Sukces „Stawki” był moją swoistą porażką prywatną i zawodową – mówił Stanisław Mikulski podczas wkładu inauguracyjnego „Moja pasja - film”TC nr 43 z 21 października 2008 r.

autor: MARTA MAIK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz