Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 18 sierpnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. W.Hagedorny
fot. W.Hagedorny

Dong Yang: strajkowy dreszczowiec

27.10.2008 09:00:00

Przez prawie dwa tygodnie trwa strajk w Dong Yang Electronics Mława. W poniedziałek rano, 27 października strony podjęły rozmowy ostatniej szansy. Jeśli nie dojdzie do porozumienia kilka wydziałów zostanie zamkniętych, a prawie 270 osób straci pracę.

Rozpoczęty 16 października protest w tej koreańskiej firmie przedłużył się do tego stopnia, ze zachwiał podstawami koreańskiego centrum przemysłowego w Mławie. Stojący przez ponad tydzień pod bramą firmy pracownicy nie dali się skusić 100 złotową nagrodą za odstąpienie od strajku. - Dwie koleżanki z lakierni się wyłamały, ale reszta została – mówi jedna ze strajkujących kobiet. – Oni nas nie złamią - dodaje. Przez ostatni tydzień codziennie trwały jakieś rozmowny przedstawicielami Dong Yang, w ostatniej odsłonie dramatu pojawił się z Korei wiceprezes Lee z dramatycznym przesłaniem, że zamyka interes.
W poniedziałek 20 października do gry wszedł burmistrz Sławomir Kowalewski podejmując się mediacji. Stało się to po spotkaniu w którym wziął udział starosta Włodzimierz Wojnarowski oraz szefowie służb porządkowych. Burmistrzowi udało się doprowadzić strony do rozmów, ale przez wiele dni nie było mowy o porozumieniu. Firma upierała się przy zaproponowanej przez siebie podwyżce 5,4%, a związkowcy przy9 % opierając się na zawartym porozumieniu z LG. Stale zrywanym negocjacjom towarzyszyły poranne blokady na przejściach dla pieszych. Między 5.00 a 6.00 ponad 200 osób spacerowało po “zebrach” przy wjeździe do dzielnicy przemysłowej. Powstawały gigantyczne korki. Doszło do kilku incydentów. Jeden z przedsiębiorców wiozący swoich pracowników wpadł w furię, przewrócił kosz i naubliżał protestującym. Szybko został zneutralizowany przez policjantów i ukarany mandatem.  W czwartek 23 października policja usztywniła się i przejęła kierowanie ruchem umożliwiając pracownikom innych firm dotarcie do pracy.
Wiceprezes Dong Yang zaprosił związkowców na spotkanie w sobotę o 9.00. Zostało ono jednak przełożone z braku tłumacza na poniedziałek 27 października. Prawdziwa przyczyna wydaje się być inna. Najprawdopodobniej w tym czasie trwały negocjacje między Dong Yang i LG na najwyższym szczeblu. W każdym razie prezes LG Seog Ho No poleciał do Korei.


Na zdjęciu:
Pracownice Dong Yang już otrzymały zwolnienia


Więcej w numerze 44 TC z 28 października 2008 r.

autor: WIESŁAW HAGEDORNY

Komentarze Internautów (5)dodaj komentarz

 • mw, 2008-10-27 11:34:37
  Zwiazkowcy załatwia zakład
  Zwiazki Zawodowe załatwia nastepny zakład.LG w Mławie praktycznie rozwiazało problem bezrobocia w tym mieście,moze to jeszcze za niskie płace ale zakład co by nie mówić jest nowoczesnym technologicznie. Zwiazkowcy jezeli sie nie dogadaja to koteańczycy wyniosą sie z Mławy. Obym był złym prorokiem..
 • MAŁKA, 2008-10-27 13:52:19
  BRAWO
  Skoro wolą stać pod bramą a nie uczciwie pracować to ich wybór.Powodzenia im życzę. Na pewno wiekowe osoby znajdą pracę odpowiadającą im wymaganiom.
 • pracownik, 2008-10-28 14:45:22
  Czy naprawdę było warto??
  Żal mi tych wszystkich strajkujących, bo chyba naprawdę nie wiedzieli po co oni tam stoją. A tak naprawdę chodziło o małe pieniądze - firma daje 5,4% podwyżki a Związki chcą 8%, co w efekcie dla pracujących ponad rok daje około 25 zł więcej niż oferowała firma a dla tych którzy pracowali poniżej roku około 21 zł. Dzięki strajkowi Organizacja związkowa pozyskała wielu nowych członków, którzy jak wiadomo wnoszą ze sobą nowe składki (sposób pozyskiwania też był ciekawym swojego rodzaju szantażem). Więc w efekcie jeśli od tych wywalczonych podwyżek odejmiemy składki na rzecz Związków do ręki dostaniemy 13 lub 11 złotych. Czy to naprawdę było warte utraty pracy???? Pomyślcie nad tym!
 • pracownik, 2008-10-28 15:03:02
  cd
  W efekcie jeśli od tych wywalczonych podwyżek odejmiemy składki na rzecz Związków do ręki dostaniemy 13 lub 11 złotych. Czy to naprawdę było warte utraty pracy???? Pomyślcie nad tym!
 • do autora tekstu, 2008-10-28 20:34:42
  drobne sprostowanie
  Szanowny Panie Redaktorze w Pańskim tekście jest drobna nieścisłość, aczkolwiek zmienia ona sens działania Zarządu Firmy. Otóż wspomniana 100 złotowa nagroda nie była wypłacana za odstąpienia od strajku, a została wypłacona ludziom jako (skromne) podziękowanie dla osób które do strajku nie przystąpiły. Takie podziękowanie mogły uzyskać osoby, które zrezygnują z kontynuowania strajku i wrócą na stanowiska pracy.