Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 16 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Czy „Świt” kupował pierwszoligowe mecze?

28.10.2008 11:00:00

Nad klubem piłkarskim Świt Nowy Dwór Mazowieckim pojawiły się czarne chmury. Może się bowiem okazać, że historia dotycząca udziału w rozgrywkach pierwszej ligi i stanowiąca swoistą dumę klubu, w rzeczywistości była jednym wielkim szwindlem.

A wszystko wiąże się z osobą Janusza Wójcika. Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, został zatrzymany w środę, 22 października, w swoim mieszkaniu Warszawie przez wrocławskich policjantów, w związku z prowadzonym  śledztwem w sprawie korupcji w polskiej piłce nożnej.  Ile wyniosła wartość przyjętych przez niego łapówek? Tego dokładnie jeszcze nie wiadomo, ale nieoficjalnie mówi się o kilkuset tysiącach złotych.
Wszystko wskazuje na to, że zatrzymanie Wójcika jest konsekwencją wcześniejszego zatrzymania trzech (niektórzy mówią nawet o czterech) byłych działaczy Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, wypuszczonych za kaucją dnia następnego.
Janusz Wójcik w sezonie 2003/04 był trenerem „Świtu”. Nieoficjalnie mówi się o ustawianiu na potęgę meczów przez ten klub właśnie w tym sezonie. Wójcikowi ma zostać postawionych 11 zarzutów dokładnie za okres jego "panowania" w Świcie. Paradoksalnie można by powiedzieć, że najwyraźniej „Świt” Nowy Dwór  zaczął "kupować" mecze zbyt późno, bo nie zdołał utrzymać się w pierwszej lidze. Wójcik został opiekunem Świtu 8 kwietnia 2004 roku. Do tego momentu nowodworski klub w 17 kolejkach tylko raz wygrał, a pięciokrotnie remisował.  Miał na koncie zaledwie osiem punktów i znalazł się na szarym końcu tabeli. Pod wodzą Wójcika Świt rozegrał dziewięć meczów. Cztery z nich wygrał, dwa zremisował i trzy przegrał. Łącznie zespół wywalczył 14 punktów, ale mimo to  nie utrzymał się w ekstraklasie. Nowodworski klub zajął 13. miejsce,  do 12., premiowanego grą w barażach o utrzymanie, zabrakło punktu. Niespełna rok przed zdarzeniami, z którymi związane są ostatnie zatrzymania, Świt uczestniczył też w słynnej aferze barażowej ze Szczakowianką. Kilku graczy z Nowego Dworu sprzedało wtedy mecz w Jaworznie. Później wynik zweryfikowano jako walkower dla Świtu i dzięki temu zespół znalazł się w ekstraklasie
W środę został również  zatrzymany obserwator PZPN  i były sędzia z Poznania, Krzysztof Perek.Więcej w numerze 44 TC z 28 października 2008 r.


autor: MARTA MAIK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz