Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. B.Prus
fot. B.Prus

Płońsk: Marsz milczenia

29.10.2008 08:00:00

Po raz pierwszy w historii powojennej Płońska odbył się w tym mieście marsz milczenia, upamiętniający 66. rocznicę likwidacji getta żydowskiego. Patronat nad Marszem objął Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski oraz Ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg. W piątek, 24 października, mieszkańcy miasta przemaszerowali ulicami Płońska i zgodnie z zapowiedzią lokalnych władz, marsz milczenia ma być celebrowany każdego roku.

Okolicznościowy tekst, w którym znalazły się opublikowane przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta wspomnienia płońszczan, będących świadkami bestialstwa i zagłady płońskich Żydów, odczytał aktor Maciej Rayzacher. Uczestnicy marszu przeszli ulicami: Warszawską, Związku Walki Młodych, Kolejową do Dworca PKP, gdzie nastąpiło odczytanie apelu o pokój i tolerancję oraz zapalenie symbolicznych zniczy.


Jednak pomimo starań władz lokalnych, pomimo miejsc pamięci, dziś niewielu mieszkańców Płońska chce pamiętać, że w jego historię wpisana jest również tradycja narodu żydowskiego. Udowodnili to swoją niską frekwencją w marszu milczenia. Tylko nieliczna grupka, pewnie też raczej z ciekawości, obserwowała uroczystości na Rynku. Gdyby nie udział młodzieży szkolnej, w marszu przeszłoby naprawdę niewiele osób dających świadectwo pamięci o drastycznej historii narodu żydowskiego w Płońsku.
Na zdjęciu:
W pierwszym rzędzie szli wiceambasador Yahel Vilan, rabin Efrain Melself,burmistrz Andrzej Pietrasik i wiceburmistrz Teresa KozeraWięcej w TC nr 44 z 28 października 2008 r.


autor: MARTA MAIK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz