Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. W.Hagedorny
fot. W.Hagedorny

Dong Yang: strajkujący wyrzuceni z pracy

30.10.2008 08:47:09

Zarząd Dong Yang zwolnił wszystkich strajkujących w Mławie pracowników uznając rozpoczęty 16 października protest za nielegalny. Za bramą znajdzie się ponad 240 osób, wśród nich 5 członków Międzyzakładowej Komisji NSZZ “Solidarność” z jej przewodniczącym Edwardem Judziakiem, którego zwolniono dyscyplinarnie 29 października.

Wypowiedzenia  są systematycznie wręczane “do ręki” bądź wysyłane pocztą. W chwili zamknięcia numeru otrzymało je ok. 150 osób.
- Przekazaliśmy Sądowi Pracy ok. 120 pozwów za niezgodne z prawem zwolnienia – powiedział Edward Judziak. We wtorek 28 paździerrnika ponad 200 pracowników Dong Yang zorganizowało pikietę przed Ambasadą Koreańską w Warszawie. Legalna demonstracja trwała 2 godziny. Związkowcy przekazali pracownikom przedstawicielstwa dyplomatycznego list do ambasadora , w którym wyrazili  protest przeciwko łamaniu poraw pracowniczych przez firmę Dong Yang. Protest został pokazany przez kilka stacji telewizyjnych, m.in. TVN 24
Konferencja prasowa
Zarządy Dong Yang i Lg Electronics 28 października zaprosiły dziennikarzy na konferencję prasową. Prowadzący spotkanie dyrektor personalny LG Daniel Kortlan wyjaśnił, że stroną konfliktu jest wprawdzie Dong Yang, ale skutki strajku dotykają także reprezentowany przez niego koncern, kupujący niezwykle ważne podzespoły od zakładu ogarniętego strajkiem. Wiceprezes J.H. Lee stwierdził, że LG  nie ma powiazań kapitałowych z Dong Yang, który jest swobodnie dobranym na rynku dostawcą. Dziennikarze otrzymali materiały w których zawarte było kalendarium oraz ocena akcji strajkowej. Opierajac sie na opinii radcy prawnego Artura Dołego oraz na podstawie ekspertyzy prof. dr hab. Andrzeja M. Świątkowskiego Zarząd Dong Yang uznał strajk za nielegalny.

- Chodzi także o inne niezgodne z prawem działania osób strajkujących, takie jak blokowanie bramy zakładu oraz blokadę dojazdu do dzielnicy przemysłowej – stwierdził mecenas Dołowy.

 Dyrektor personalny i finansowy Dong Yang Ham in Guy  stwierdził, że wszyscy strajkujący pracownicy otrzymają wypowiedzenia, także przewodniczący NSZZ “Solidarność” Edward Judziak. Powiedział także, że los polskiego oddziału firmy będzie rozstrzygany w koreańskiej centrali. Póki co nie ma decyzji o zamknięciu kluczowych dla zakładu wydziałów: automatów i płyt PCB.


Na zdjęciu:
Dyrektor personalny Dong Yang Ham in Guy potwierdził, że wszyscy strajkujący zostali zwolnieni


Więcej w numerze 45 TC z 4 listopada 2008 r.


autor: WIESŁAW HAGEDORNY

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • AB, 2008-10-30 11:25:27
    gospodarka: strajk w Mławie
    I znowu pracownicy dali się podpuścić cwanym związkowym socjalistom. Można i trzeba dochodzić swoich roszczeń, ale przed właściwym sądem. Związki zawodowe są w ogóle potrzebne jak psu piąta noga. Ciekaw jestem co będą myśleć zwolnieni pracownicy o swojej sytuacji, kiedy im rozum wróci na swoje miejsce?