Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 18 lutego 2020

fot. W.Hagedorny
fot. W.Hagedorny

Przasnysz: Rodzinne miasto wyróżniło wybitnego rzeźbiarza

02.11.2008 10:00:00

Nie ma wątpliwości, że Edward Majkowski, znakomity rzeźbiarz, przasnyszanin urodzony w 1929 r. był pod wrażeniem wspaniałych uroczystości związanych z nadaniem mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta.

Zaplanowano je na kilka etapów. Pierwszym było otwarcie wystawy artysty w Muzeum Historycznym, gdzie pokazano głównie płaskorzeźby mistrza dłuta.


Po obejrzeniu wystawy mistrza zgromadzona publiczność udała się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie wyświetlono film dokumentalny „Kawał życia Edmunda Majkowskiego – rzeźbiarza” w reżyserii Janusza Horodniczego i Krzysztofa Wojciechowskiego nakręconego w 1999 r. dla TVP. Po projekcji odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Ubrany w łańcuch przewodniczący RM Zbigniew Sztuc odczytał uchwałę o przyznaniu niezwykle zaszczytnego wyróżnienia: Honorowego Obywatela Przasnysza Edmundowi Majkowskiemu. Artysta otrzymał wspaniale wydrukowany dyplom i kwiaty.


Po części oficjalnej zgromadzeni goście poznali z ust dr Waldemara Krzyżewskiego historię powstania płaskorzeźby “Bitwy pod Zwłodziem” oraz tło historyczne zapomianego nieco wydarzenia z dziejów ojczystych, a następnie obejrzeli spektakl teatru ognia “Mantra”. Było to wybitne, niecytujące przedstawienie pokazujące duże możliwości twórcze młodych artystów z Makowa Mazowieckiego.Na zdjęciu:
Przy odnowionej płaskorzeźbie „Bitwa pod Zwłodziem”
Więcej w numerze 45 Tc z 4 listopada 2008 r.

autor: WIESŁAW HAGEDORNY

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz