Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 15 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Mazowsze: Od 2003 r. maleje bezrobocie

02.11.2008 12:36:17

Ponad 5 tys. zezwoleń na pracę otrzymali w tym roku na Mazowszu cudzoziemcy. Większość z nich dotyczy Warszawy. To niemal o połowę więcej niż rok temu.

Duży napływ cudzoziemców niepokoi związki zawodowe. Władze NSZZ „Solidarność” uważają, że taki niekontrolowany napływ zagraża interesom naszych pracowników. Twierdzą także, że pracodawcy płacą im o wiele niższe pensje.  Badacze rynku pracy uspokajają. Obcokrajowcy nie zastępują polskich pracowników. Na razie uzupełniają luki na rynku pracy. Polacy wyjechali do innych krajów, więc trzeba szukać pracowników za granicą – tłumaczą właściciele firm budowlanych.
Cudzoziemcy przyjeżdżają do nas głównie z Azji i wschodniej Europy. Obywatele trzech państw: Ukrainy, Białorusi i Rosji od lipca 2007 r. mogą pracować w Polsce na podstawie specjalnych zaproszeń (oświadczeń) pracodawcy. W tym roku na Mazowszu wydano ich prawie 44 tys. To sześciokrotnie więcej niż w ubiegłym. Osoby, które je otrzymały, pracują przede wszystkim w budownictwie, rolnictwie, przemyśle i jako pomoc domowa.
Od 2007 r. odnotowano przeszło dwukrotny wzrost liczby zagranicznych firm, pracujących na potrzeby polskich pracodawców. Nasi przedsiębiorcy najczęściej korzystają z usług budowlanych.
W ciągu ostatniego roku o 47 proc. wzrosła również liczba wydawanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, o które ubiegali się indywidualni pracodawcy. Do końca sierpnia 2008 r. wydano 4 823 zezwolenia na pracę cudzoziemców oraz 5 588 przyrzeczeń.Więcej w numerze 45 TC z 4 listopada 2008 r.

autor: MAŁGORZATA BARWICKA

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz