Tygodnik Ciechanowski

Środa, 16 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

NIE! metropoliom

19.11.2008 13:31:08

Nie ma zgody na tworzenie metropolii, które zagroziłyby istnieniu województw – uzgodnił konwent marszałków wszystkich województw. Stanowisko to poparło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Marszałkowie 16. województw protestują przeciwko proponowanej przez rząd ustawie metropolitarnej. W grudniu jej projekt ma trafić pod obrady rządu, w styczniu – do Sejmu.


Z projektu wynika, że nie będzie listy metropolii, a jedynie warunki, jakie musi spełniać dana aglomeracja, by nią zostać. Zgodnie z planem, metropolią ma być teren, na którym „występuje intensywna zabudowa i duże zagęszczenie ludności, duży przepływ osób i towarów oraz znaczna wymiana usług".


Rząd odgórnie utworzy metropolie na obszarach, na których mieszka „ok. 2 mln osób lub więcej" przy gęstości zaludnienia przekraczającej 200 mieszkańców na 1 km kw. Oznacza to, że metropoliami zostaną aglomeracja śląska i warszawska, inne ośrodki będą mogły ubiegać się o taki status. MSWiA zaproponowało, by w metropoliach powstały rady złożone z przedstawicieli wszystkich samorządów lokalnych, które decydowałyby o jej rozwoju.


„Projekt narusza istniejący system planowania przestrzennego i ogranicza samodzielność gminy. Grozi ponadto stworzeniem kolejnej, czwartej jednostki samorządu terytorialnego" - napisano w komunikacie po posiedzeniu zespołu roboczego  do spraw metropolii, działającego przy Konwencie Marszałków Województw RP.


- Metropolia warszawska stałaby się praktycznie 17. województwem – twierdzi marszałek Adam Struzik.
Więcej w numerze 47 TC z 18 listopada br.

autor: BARW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz