Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Jakubowski
fot. K.Jakubowski

Radzanów: Zapomniany cmentarz obok krzyża powstańczego

20.11.2008 09:19:32

W lesie pod Radzanowem (pow. mławski) odkryto cmentarz. Wśród drzew w dziewięciu rzędach znajduje się ok. 90 mogił. Wszystkie są identyczne: na każdej leży nieduża betonowa płyta.

Na nagrobkach wyryte są napisy, ale materiał jest tak zniszczony, że trudno odczytać inskrypcje. Kształt i układ mogił wskazują na to, że jest to cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w latach I wojny światowej. Najprawdopodobniej w ostatnich kilkudziesięciu latach mieszkańcy okolicznych wsi o nim zapomnieli. Zwłaszcza, że płyty pokryło poszycie leśne.
- Na razie nic konkretnego nie możemy powiedzieć o tym cmentarzu. Dopiero próbujemy ustalić, kto tam spoczywa – poinformowała nas Ilona Czerwińska z Urzędu Gminy w Radzanowie.
Zapomniany cmentarz w Radzanowie położony jest tuż za metalowym krzyżem osadzonym w kamieniu, który upamiętnia bitwę pod Wróblewem, jedną z większych w powstaniu styczniowym.Więcej w numerze 48 TC z 25 listopada br.


Na zdjęciu:
Fragment odkrytego cmentarza

autor: KJ

Komentarze Internautów (2)dodaj komentarz

  • Stefan M.Chrzanowski, 2008-12-30 17:37:32
    Cmentarz
    Cmentarz spewnościa jest z czasów wojny Światowej i wg moich ustaleń został wzorem innych tego typu nekropoli uporządkowany w czasach II wojny.. po wojnie jeszcze istniało ogrodzenie. starcie na grobelce jest jednym z epizodów operacji łódzkiej a w brobach miejsce spoczynku znależli Rosjanie i Niemcy. wiecej mogę podać informacji na ut1957@op.pl
  • pijoter, 2011-10-04 12:24:34
    Cmentarz
    Cmentarz jest wymieniony w książce M. Dehnena "Die Kriegsgräber in Ostpreussen von 1914/15". Jest tam zamieszczona także lista pochowanych żołnierzy. Zdjęcia znajdują i opis znajduje się pod adresem http://1914.pl/mazowieckie/radzanowek Inne cmentarze i pomniki z czasów Wielkiej Wojny - pod adresem http://1914.pl