Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 22 października 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Którędy pobiegnie trasa 62?

20.11.2008 16:27:16

Droga krajowa nr 62 o długości ok. 361 km przebiega przez obszary województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego. Na początku b.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wszczęła postępowanie w celu przebudowy tej drogi na odcinku Wyszogród - Serock. Natychmiast też pojawiły się kontrowersje.

Najbardziej oburzeni byli mieszkańcy gminy Zakroczym. Nie chcieli się zgodzić na budowę szerokiej, kilkupasmowej „autostrady” w odległości niespełna 50 m od ich domów. GDDKiA zaznaczyła bowiem, że preferuje wariant I, który niestety nie byłby obojętny dla wielu siedlisk i skupisk ludności. Droga biegłaby bowiem przez teren ok. 30 miejscowości: wsi i małych miasteczek, poczynając od Czerwińska, przez tereny gmin: Załuski, Zakroczym, Nowy Dwór i Pomiechówek, do miejscowości Brody Parcele.

Dlatego też zawiązał się Społeczny Komitet Obywatelski „FORT”, który postawił sobie za cel wyznaczenie innego, mniej uciążliwego dla gminy i mieszkańców przebiegu trasy 62.Dziś liczy on ponad 1600 członków.

– Na dobrą sprawę jest to budowa nowej tranzytowej drogi łączącej Europę Zachodnią z Europą Wschodnią, omijająca od północy Warszawę. Nie mamy nic przeciwko tej inwestycji, wręcz przeciwnie, jesteśmy za tym, aby ją zrealizować, ale niestety zaproponowany przez drogowców wariant jej przebiegu w starym korytarzu drogi wojewódzkiej z Płocka i tuż obok, gdzie mieszka najwięcej ludzi, jest nie do przyjęcia dla mieszkańców tego rejonu – mówi Joanna Femiak, rzecznik Komitetu. - Od marca staramy się coś zrobić w tej sprawie. Nie tylko protestujemy, ale pokazujemy, że jest inna możliwość. Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców, uporczywej pracy „po nocach”, na spotkaniach, zebraniach i konsultacjach ze specjalistami, komitetowi udało się wypracować tzw. wariant IV, który GDDKiA poleciła opracować i nanieść na mapy tego terenu. Omija on najludniejsze i zurbanizowane tereny gminy Zakroczym, Nowy Dwór i Pomiechówek, biegnie wzdłuż rurociągu, skrajem lasów i pól uprawnych. Ten wariant był przez dwa miesiące szeroko konsultowany w terenie, z ludźmi i władzami samorządowymi, i uzyskał ich poparcie.

- Jest on najmniej szkodliwy społecznie i najmniej niszczący gospodarkę rolną na obszarach, których dotyczy. Jestem zdumiony, że wcześniej o tym nie pomyślano – powiedział TC Henryk Ruszczyk, burmistrz Zakroczymia.

Z podpisami ponad 1600 mieszkańców, poparciem władz lokalnych, szeregiem merytorycznych argumentów delegacja złożona z przedstawicieli komitetu i burmistrza Zakroczymia udała się do siedziby warszawskiego oddziału GDDKiA. Dyrektor Wojciech Dąbrowski po wysłuchaniu strony społeczno–samorządowej zapewnił, że przedstawi jej stanowisko dyrektorowi generalnemu, ale…

- Mimo naszych argumentów, powiedział jasno, że jego stanowisko się nie zmienia i będzie forsował wariant I, czyli pierwotnie zaproponowany przez GDDKiA. W ten sposób Dyrekcja serwuje nam przejazd 70 proc. TIR-ów jadących z Berlina do Moskwy przez sam środek gminy Zakroczym. Naszą wielomiesięczną pracę wrzucono do kosza – mówi Joanna Femiak.


Więcej w numerze 48 TC z 25 listopada br.

Na zdjęciu:
Pod społecznym wariantem przebiegu trasy podpisy złożyło ponad 1600 osób. Czy ktoś weźmie ich opinie pod uwagę?

autor: MM

Komentarze Internautów (4)dodaj komentarz

 • Piotr Bogdański, 2008-11-26 20:30:15
  Droga 62
  To nie pierwszy raz kiedy GDDKiA nie chce brać pod uwagę interesu społeczności lokalnych tylko kieruje się względami techniczno-finansowymi.
 • magda, 2008-12-01 16:45:09
  jestem przeci wariantowi IV
  mam działkę w gminie Załuski i niby wariant IV przebiega przez moja działkę jednak nikt ze mną nie konsultował, nikt w gminie Załuski nawet nie wie gdzie bedzie przechodziła trasa, trudno z Urzędu wydobyć mapki!!!!!!!!!!!! nikt nic nie wie!!!!!!!!!!!!!!
 • mer, 2012-07-02 09:11:17
  Goławin
  A jak przebiegnie nowa droga w Goławinie? Ktoś wie?
 • mer, 2012-11-25 19:31:20
  mer
  mnie interesuje, gdzie znaleźć przebieg nowej drogi przez Goławin, gdzie posiadam dużą działkę rolną?