Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Mimo protestów pacjentów radni zdecydowali: Niepotrzebna akupunktura?

21.11.2008 09:02:15

Takiego tłumu podczas sesji mazowieckiego sejmiku dawno nie było. Na obrady z transparentami przyszli pacjenci i lekarze Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury. Protestowali przeciwko połączeniu ich placówki ze studencką przychodnią.

- Nie zgadzamy się, to dla nas wyrok śmierci - mówiła neurolog Mariola Pawłowicz-Pawłowska z Centrum. Zaś pacjenci opowiadali, jakie to cuda potrafi zdziałać akupunktura i mówili o „złotych rękach” lekarzy.
Założycielem placówki jest urząd marszałkowski. W grudniu ub.r. zdecydował o jej połączeniu z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej PALMA, w którym leczą się studenci. Batalia trwała kilka miesięcy. Decyzja miała zapaść wiosną, ale wówczas radni nie przegłosowali likwidacji. Stało się to na ostatniej sesji sejmiku.
Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury powołał przed 30 laty twórca polskiej akupunktury prof. Zbigniew Garnuszewski. To jedyny ośrodek na Mazowszu, który – w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia – leczył ból za pomocą akupunktury. Zatrudnia dziewięciu lekarzy, którzy dziennie pomagają pokonać ból nawet 150 pacjentom. Placówkę tę dobrze znają osoby cierpiące na dokuczliwe schorzenia spowodowane głównie bólami kręgosłupa. Akupunktura to dodatkowa terapia. Centrum ma pod opieką ponad 10 tys. pacjentów z całego kraju.
Pracownicy tej placówki boją się utraty samodzielności i pogorszenia warunków pracy. Dyrekcja PALMY twierdzi, że Centrum będzie miało teraz lepsze warunki, bo zajmie remontowane właśnie  skrzydło na parterze. Za trzy miesiące Centrum ma już działać w nowym miejscu.
Pacjenci są oburzeni. - Wyrzucają nas, bo chcą zbudować nową siedzibę dla urzędu – oskarżają władze województwa. Faktycznie, na działce, na której dziś znajduje się siedziba Centrum rozważana jest budowa nowego budynku urzędu marszałkowskiego. Marszałek Struzik twierdzi jednak, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Więcej w numerze 49 TC z 2 grudnia br
 

autor: BARW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz