Tygodnik Ciechanowski

Środa, 24 kwietnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Podatki lokalne 2009: Nie wszystkie samorządy podniosły

29.12.2008 11:06:21

O tym, czy podnieść stawki, czy utrzymać je na obecnym poziomie, decydują samorządy. W tym roku prawie wszystkie miasta na północnym Mazowszu zdecydowały się na podwyższeniu lokalnych podatków. Jedynym miastem, który wszystkie stawki podatkowe pozostawił na poziomie 2008 roku, jest Płońsk.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, obowiązujące w danym roku podatkowym maksymalne stawki ulegają co roku zmianie i zależą one od poziomu inflacji. Wskaźnik cen ustala się na podstawie informacji Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z komunikatem GUS inflacja w pierwszym półroczu 2008 r. wyniosła 4,2%. Dlatego o tyle wzrosły górne granice stawek podatków i opłat lokalnych.
Gminy od nowego roku mogły zwiększyć wysokość m.in. podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, opłat miejscowych i opłatę od posiadania psów. Większość z nich podniosła podatki co najwyżej o poziom inflacji. Tłumaczono to tym, że nadchodzą cięższe czasy dla firm prowadzących działalność gospodarczą i mieszkańców, bo polska gospodarka zwalnia, naśladując gospodarki innych krajów, które popadały w mniejsze lub większe kłopoty.
Niesie to pewne zagrożenie. Kwoty zarezerwowane w przyszłorocznych budżetach, które zaplanowano jako wpływu z podatków, mogą być niższe od obecnie zakładanych. Jeśli to się sprawdzi, rady miejskie zmuszone będą szukać sposobów na załatanie dziur w budżetach swoich miast.
Rada Miejska w Płońsku jako jedyna nie podniosła stawek podatkowych na 2009 rok. Burmistrz zaproponował, że sprzeda jedną z komunalnych kamienic, usytuowanych przy rynku. Czy dojdzie do tej transakcji, jeszcze nie wiadomo.


Więcej w numerze 53 TC z 30 grudnia br.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz