Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 14 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Jakubowski
fot. K.Jakubowski

Nawałnica nad Mławskiem. 65 litrów wody na metr kwadratowy

09.07.2009 11:01:54

Pięćdziesiąt dwa litry nad ranem, kolejnych 13 l wody na metr kwadratowy w ciągu dnia – spadło w minioną środę w Mławie. To średnia norma miesięczna. Na szczęście straty materialne nie są duże, a na pewno znacznie mniejsze niż te, jakie tu spowodowała pamiętna ulewa w 1999 r.

O świcie  mieszkańców powiatu obudziły błyskawice i grzmoty. Zaraz potem zerwał się silny wiatr, a przede wszystkim zaczęło lać jak z cebra. Ulice zamieniły się w potoki.

Niezwłocznie, gdy jeszcze padał deszcz, do działania przystąpili strażacy zawodowi i ochotnicy. Zanotowali w sumie 57 zdarzeń (interwencji). Wypompowywali wodę z budynków, zalane zostały m. in. zakład mięsny (ul. Warszawska)  i salon samochodowy (ul. ul. Płocka) oraz piwnice domów prywatnych.

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy Pokrytek (gm. Strzegowo). Trąba powietrzna zerwała blaszane pokrycie  dachu budynku mieszkalnego, a przed wsią, przy drodze do Ciechanowa, wyrwała z korzeniami grube topole.  Wiatr powalił też drzewa w Strzegowie, Dąbku (gm. Stupsk), Zgliczynie Glinkach (gm. Radzanów). Spadające konary uszkodziły kominy i pokrycie dachu domu w Uniszkach Gumowskich  (gm. Wieczfnia Kościelna)

Na domiar złego, w niektórych rejonach wichurze z ulewą towarzyszył grad. – U nas miejscami spadało go tak dużo, że można było go zbierać łopatami jak żwir - opowiadają mieszkańcy Pokrytek. Skutki? Okoliczne plantacje zbóż wyglądają tak, jakby zostały zwałowane.

Więcej w numerze 25 TC z 14 lipca br.

autor: KJ

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz