Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 13 listopada 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Minister Klich ma plan: Ciechanowski pułk artylerii rozformować, a koszary sprzedać!

23.07.2009 13:06:38

„Zgodnie z Planem rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2007–2012 (wraz z aneksami), planuje się włączenie dywizjonów ciechanowskiego pułku artylerii w skład nowo tworzonego 1. Pułku Artylerii, który powstanie na bazie 1. Brygady Artylerii w Węgorzewie.

Jednocześnie planuje się rozformowanie 1. Pułku Artylerii w Ciechanowie. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia przewidziane jest do końca 2012 r.” – taką odpowiedź przesłał do redakcji „Tygodnika Ciechanowskiego”, kierowany przez płk Wiesława Grzegorzewskiego Departament Prasowo-Informacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiadając na zadane przez nas pytanie: „Czy 1 Ciechanowski Pułk Artylerii im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie zlikwidowany i kiedy to nastąpi? Kiedy oficjalna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona? Kiedy wojsko opuści koszary?”.

Nasze następne pytanie brzmiało:

Dlaczego?

„Integracja jednostek Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) wchodzących w skład Wojsk Lądowych podyktowana jest koniecznością racjonalizacji struktur tych pododdziałów przy jednoczesnym zachowaniu ich potencjału bojowego. Realizacja ww. przedsięwzięć umożliwi osiąganie wspólnych standardów szkolenia, a także podniesie efektywność wykorzystania bazy koszarowej oraz szkoleniowej.” – odpowiedziało MON.

Chcieliśmy również wiedzieć: „Co stanie się z żołnierzami służącymi w Ciechanowie? Co stanie się z pracownikami cywilnymi wojska?”

„Żołnierze i pracownicy wojska służący i pracujący w 1. Pułku Artylerii w Ciechanowie, mogą znaleźć zatrudnienie w innych jednostkach Wojsk Rakietowych i Artylerii, w tym w nowo tworzonym pułku artylerii w Węgorzewie oraz innych jednostkach i instytucjach MON w pobliskich garnizonach.” – zapewnia MON.

Koszary, w których stacjonują artylerzyści, zostały wybudowane przez rosyjskiego zaborcę po krwawym stłumieniu Powstania Styczniowego. Z tego powodu wymagają remontu. Ale jego przeprowadzenie wymaga nie tylko pieniędzy, ale też nie jest takie proste, ponieważ znaczna część budynków ma status zabytków i chcąc cokolwiek w nich zmienić trzeba mieć pozwolenie konserwatora zabytków. 

Więcej w numerze 30 TC z 28 lipca br.

autor: KK

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • Artyleria BÓG wojny, 2009-08-04 17:05:16
    Bzdury !!!!!!!!
    A może pan minister przyjedzie do Ciechanowa i zobaczy : starą stołówkę, budynki nie remontowane od1911 roku, brak bloków dla kadry, i wiele innych inwestycji za które ktoś zapłacił.