Tygodnik Ciechanowski

Środa, 16 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Powiat Żuromin

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

Potrzebna straż gminna

30.07.2009 14:21:47

Ryszard Gałka, wójt gminy Lutocin w pow. żuromińskim jest zdania, że w gminach przydałaby się straż gminna, działająca podobnie do straży miejskich.

Oczywiście komórka straży gminnej w jednej gminie byłaby przesadą i zbyt dużym obciążeniem dla budżetu, ale powołanie ogniwa 2–3 osobowego dla kilku gmin miałoby sens. Strażnicy prowadziliby działalność kontrolną, chociażby dotyczącą porządku, rotacyjnie, objeżdżając wszystkie gminy, wyłapując np. przypadki usuwania odpadków do lasu, czy temu podobne działania. Argumenty są takie, że wójtowie odpowiadają właściwie za wszystko, co dzieje się w gminach, ale nie mają nawet ramienia kontrolnego.
Wójt Gałka wystąpił z inicjatywa do wójtów z innych gmin. Inicjatywa na razie nie spotkała się z pozytywnym odzewem, ale kto wie, może gdy wójtowie ją przemyślą i przedyskutują w gronie samorządowców, może zyska  poparcie.

TC nr 31 z 4 sierpnia br.

autor:

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • leszek, 2013-01-06 22:27:00
    straz gmina
    to tylko dodatkowe obciazenie budzetu,a efekty dzialalnosci marne,chyba ze sa potrzebni wojtowi Galce do osblugi radarow, to ostatnio. w modzie.Do czego wojtowi potrzbne jest to ramie- chyba tylko do gnebienie mieszkancow gminy.postura wojta Galki nie wskazuje by bal sie mieszkancow gminy . zawsze mozna zlozyc rezygnacje z funkcie-nie jest ona dana dozywotnie.Dlugie sprawowania wladzy z wyboru klika kadencji,powoduje dzialanie rutynowe i obstawianie sie ludzmi by zrzucic na nich niepowodzenia wladzy np za porzadek w gminie - niegodne pomyslu lepiej sporzytkowac energie na cos przydatnego dla mieszkancow gminy