Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 25 marca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. E.Stangrodzka
fot. E.Stangrodzka

Radosne i kolorowe urodziny Rzeczypospolitej

12.11.2011 10:07:16

Uroczystości Święta Niepodległości w Ciechanowie rozpoczęły się w kościele farnym mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie ciechanowianie zgromadzili się na placu Piłsudskiego przy obelisku Marszałka. W tym roku - wyjątkowo licznie.

Przybyły władze miasta, powiatu, parlamentarzyści, związki kombatanckie, stowarzyszenia, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, szkoły i harcerze. Harcerze odczytali apel pamięci, a grupa delegacji składających wieńce, wiązanki i kwiaty przed popiersiem Marszałka zdawała się nie mieć końca. W kierunku hali sportowej, gdzie czekał biało-czerwony, dwumetrowy tort urodzinowy, jako pierwsi wyruszyli ciechanowscy motocykliści. Za nimi strażacka orkiestra dęta i tłumnie mieszkańcy. Tu rej wodzili wolontariusze ubrani w biało-czerwone stroje, którzy prezentowali się szczególnie barwnie i radośnie. Ten sposób świętowania (organizatorzy: Prezydent Ciechanowa oraz Ciechanowskie Centrum Wolontariatu) miał miejsce po raz pierwszy i został ciepło przyjęty przez ciechanowian. Mimo listopadowego chłodu (ale i słonecznej aury) wielu z nich pojawiło się z biało-czerwonymi akcentami w ubiorze. Historyk Jacek Hryniewicz nawiązał do historii sprzed 93 lat. Najmłodsi wzięli udział w konkursie historycznym. Świeczki na torcie zgasili wiceprezydenci miasta Ewa Gładysz i Cezary Chodkowski. Wolontariusze podzielili tort, każdy otrzymał po kawałku biało-czerwonej słodkości. A wszystko to przy dźwiękach pieśni legionowych. Spotkanie przy hali sportowej zakończyła grupa piechurów z kijkami nordic walking, która wyruszyła ulicami Ciechanowa w Marszu Niepodległości.

Wieczorem ciechanowianie spotkali się ponownie w kościele farnym na koncercie ciechanowskiego chóru Sine Nomine. Wspaniały koncert, na który złożyły się najpiękniejsze pieśni polskie – patriotyczne, ludowe i współczesne, zachwycił i zamknął tegoroczne uroczystości.

autor: ES

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz