Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 17 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
 • Kontekst. Kogo grzeje?

  16.08.2018 14:00:00

  Tegoroczne upały dały się wszystkim we znaki, a najbardziej urzędnikom w Nowym Dworze Maz. Tamże burmistrz oraz niektórzy wójtowie z okolicznych gmin wyszli naprzeciw osłabionym słońcem podwładnym i skrócili im czas pracy (część z nich przychodziła godzinę wcześniej). Nieopatrznie „TC” zamieścił o tym informację i jakby mimochodem pochwalił pomysł („Upały wykańczają urzędników”). No i dostał za swoje!

  Czytaj dalej

 • Zbombardować Mławę, gonić bolszewika

  05.08.2018 13:00:00

  Od kilku lat w końcu sierpnia północnomazowieccy chłopi - tak jak ongiś u Adama Mickiewicza - „Co krok wstrzymują woły i podjezdki w bronie / I poglądają z trwogą ku zachodniej stronie [...]”. No dobrze, nie woły ino ciągniki, nie podjezdki tylko kombajny. Ale wstrzymują. I tak przez 10 lat. Wiadomo, że Niemcy napadną, przyjdą od strony Uniszek Zawadzkich rano 1 września. A my będziemy się bohatersko bronić. Aż tu nagle jak grom z jasnego nieba spadła wiadomość na Mławę i okolice – nie będzie w tym roku wojny!

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Wylinka znad Wisły

  24.07.2018 10:26:25

  Przyznam się, że do 7 lipca 2018 roku nie za bardzo kumałem, co to jest wylinka. Teraz już wiem dokładnie, że to „część zewnętrzna powłoki ciała zwierząt zrzucana przy linieniu” (Wikipedia). Na taką zewnętrzną część o długości ok. 2 metrów ktoś natrafił nad Wisłą w okolicach Konstancina. Tereny tam dzikie, zalewowe, starorzecza, zarośla... Idealne, żeby szukać właściciela wylinki bez końca.

  Czytaj dalej

 • Kontekst.Rachunek za boćka białego

  21.07.2018 17:00:00

  Nieprawdą jest, jak chcą nam wmówić nieprzyjaźni nam brukselczycy, że Polska nie przyjmuje uchodźców. Co roku na wiosnę nasze granice przekracza ok. 50 tys. przybyszów (ok. 25 proc. światowej populacji) z Sudanu, Czadu, Ugandy. Wszystkich przyjmujemy z otwartymi skrzydłami. Zdecydowanie bardziej wolą Polskę niż Francję, Niemcy czy Danię, bo cenią naszą bioróżnorodność, środowisko i ustrój polityczny (no, może z tym ostatnim przesadziłem).

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Prezydent pyta Polaków...

  27.06.2018 18:00:00

  ...Polacy pytają prezydenta. Za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy przysłowie „kto pyta, nie błądzi” ma szansę zyskać nowe znaczenie. Do tej pory wydawało mi się, że odnosi się ono do ludzi, którzy nie są czegoś pewni i zachęca do odwagi – pytajcie, bo to się opłaci.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Wściekłe media

  22.06.2018 23:00:00

  Niezwykle lekko przychodzi premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wygłaszanie zdecydowanych opinii, które nijak mają się do rzeczywistości. Ostatnio podczas swojej wędrówki po kraju zajął się mediami i zarzucił im… opozycyjność. To zdaniem premiera największa wada środków masowego przekazu w Polsce. Powinny być prorządowe.

  Czytaj dalej

 • Kciuki za Glika

  11.06.2018 20:00:00

  Najpierw była efektowna przewrotka naszego reprezentacyjnego obrońcy, a potem mała wywrotka całej reprezentacji piłkarskiej Polski. Pierwsza zdarzyła się na zakończenie zgrupowania w Arłamowie, kiedy podczas treningowej gry w siatkonogę Kamil Glik chciał popisać się wybiciem piłki,a skończył wybiciem barku. Początkowo diagnozy lekarskie były druzgocące zarówno dla zawodnika i trenera, jak i całej naszej narodowej kadry piłkarskiej – operacja i co najmniej 6 tygodni przerwy.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Pomnik (dla) policji

  01.06.2018 16:00:00

  Policja nie ma lekkiego życia. Pokusa aktualnie rządzących polityków używania jej do celów niekoniecznie zgodnych z ustawą o policji (a także powagą i zdrowym rozsądkiem) jest wielka.

  Czytaj dalej