Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 18 września 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
 • Rechrystianizacja wg Mateusza

  18.12.2017 22:00:00

  Jednym z pierwszych celów, które nakreślił sobie nowy premier starego rządu w Polsce, jest rechrystianizacja Europy.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Pies, czyli kot

  14.12.2017 22:00:00

  Jest kilka sporów, które wymagają ostatecznego rozstrzygnięcia. Które święto ma w sobie więcej świąteczności - Boże Narodzenie czy Wielkanoc? Co było pierwsze – jajko czy kura, kto żył wcześniej - Adam i Ewa czy dinozaury, kto jest ważniejszy - Jarosław Kaczyński czy demokracja? No i problem, który niezmiennie rozpala emocje miłośników czworonogów: pies czy kot? Który z tych osobników jest inteligentniejszy i potrafi dostarczyć więcej wrażeń swoim właścicielom?

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Duch aktualnej epoki

  09.12.2017 19:00:00

  Wystarczyło zaledwie 30 lat, a już niektórym mieszkańcom Świercz (wieś gminna na szlaku kolejowym między Jackowem Dworskim a Kałęczynem) przestały się podobać lektury szkolne:„Uczniowie Spartakusa”, „Chłopcy ze Starówki” i „Polną ścieżką” - wszystkie autorstwa Haliny Rudnickiej. Nie tyle lektury, co sama autorka.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Bóg z leśnikami

  30.11.2017 14:00:00

  Serial o wycince Puszczy Białowieskiej trwa prawie 2 lata. I jak to nieraz bywa, nagle dramat zamienia się w kiczowatą komedię. Tak stało się w ub. tygodniu, gdy akcja przeniosła się z lasu na ulice Warszawy, pod budynek Sejmu. Pojawili się tam ubrani na galowo (spontanicznie i dobrowolnie) pracownicy Lasów Państwowych, po 10 osób z każdego nadleśnictwa, aby wziąć udział w wiecu poparcia dla ministra środowiska Jana Szyszki.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Fajny pomysł

  24.11.2017 10:40:00

  To musiało być ustalone, zsynchronizowane i rozpisane na głosy. W ubiegłym tygodniu,jeszcze w atmosferze patriotycznych 11 listopadowych uniesień rozpoczęto przygotowania do 100 rocznicy odzyskania niepodległości Polski, czyli wysadzenia w powietrze Pałacu Kultury i Nauki.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Między królikiem a słoniem

  17.11.2017 10:20:00

  Już nie poczciwe boćki przynoszące dzieci w dziobach, nie grządki kapusty, w których można znaleźć dzidziusia, ale króliki będą w naszym kraju symbolem narodzin. Od dziś całe wielopokoleniowe wychowanie seksualne młodych Polaków diabli wzięli. Nowym bohaterem ma stać się królik. I wcale nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, ani nawet gonić go, gonić go, gonić go… Po prostu trzeba brać przykład z jego witalności i płodności. Słowem --rozmnażać się jak on.

  Czytaj dalej

 • Histeryczna dyplomacja

  07.11.2017 10:14:23

  Polska dyplomacja i ministerstwo obrony narodowej coraz odważniej pokazuje innym krajom, gdzie jest ich miejsce. Rosja, Niemcy, Francja i Ukraina już wiedzą, że z nami nie ma co zadzierać. Podstawowym narzędziem używanym przez nasze MSZ jest histeria, przepraszam – historia.

  Czytaj dalej

 • Arlekiny i boże krówki


  24.10.2017 12:00:00

  Skąd się wzięły w Polsce azjatyckie biedronki, które występują coraz liczniej w naszych obejściach? Rzeczywiście pochodzą z Azji, ale do Europy dotarły... z Australii via Ameryka Północna. Można powiedzieć, że przeleciały cały świat.

  Czytaj dalej