Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 16 sierpnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
 • Kontekst. Polska w pierwszym koszyku

  14.07.2017 16:00:00

  Czwartek, 6 lipca 2017 roku, długo pozostanie w pamięci Polaków. - Wzbiliśmy się bardzo wysoko na arenie międzynarodowej –ogłosił minister Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla telewizji narodowej. Telewidzowie nadstawili uszu z zaciekawieniem.

  Czytaj dalej

 • Kontekst: Przysucha władzy

  06.07.2017 14:35:16

  Trzeba było Przysuchy, żeby dowiedzieć się, jak właściwie wygląda istota władzy w Polsce. Podejrzewaliśmy mniej więcej od półtora roku, że o wszystkim decyduje jedna osoba, sekre…., przepraszam, prezes partii. W Przysusze, miasteczku pod Radomiem, potwierdziło się to ostatecznie.

  Czytaj dalej

 • U źródeł mazurskiej przedsiębiorczości

  30.06.2017 14:20:41

  Słyszy się często opinię, że mieszkańcy północnego Mazowsza mają wyjątkowa "smykałkę do interesów". Już przed wiekami podkreślano, że w przeciwieństwie do podlaskiej chytrości czy mazowieckiego niedbalstwa, Mazurzy (tak nazywano mieszkańców północnego Mazowsza) słynęli z zaradności i pobożności. Być może to wielowiekowa bliskość granicy z Prusami wykształciła w nich tę specyficzną przedsiębiorczość, która wpływała na rozwój lokalnego handlu oraz rzemiosła, a także była podstawą finansowego sukcesu niejednej mazowieckiej rodziny. Co prawda sukces ten osiągano niekiedy na granicy prawa, czy wręcz dzięki bezprawiu, ale w przypadku mieszkańców pogranicza dziwić to nie powinno. Wszystko zaś zaczęło się już w średniowieczu...

  Czytaj dalej

 • Nie czas żałować(białych) róż

  11.05.2017 21:00:00

  Nadszedł czas liczenia strat po ciężkiej zimie i jeszcze mroźniejszym maju. W moim ogrodzie nie doczekała wiosny piękna biała róża, com ją sobie zakupił w ub. roku w szkółce pana Jerzego Szmita. Najpierw spłynęła mi łezka żalu, która momentalnie zaczęła się zmieniać w falę nienawiści (w stosunku do polskiego klimatu). A potem obejrzałem telewizję... Znów powróciliśmy do nienawiści… Co może być symbolem tego stanu ducha, tej wrednej przypadłości, która toczy część narodu, tego narodu, w stronę którego zwracał się Jarogniew Kaczyński. Białe róże! „Te białe róże to symbol nienawiści i głupoty” - powiedział brat byłego prezydenta, zwracając się do grupy manifestujących w tym samym czasie na Krakowskim Przedmieściu.

  Czytaj dalej

 • Kontekst: Majówka-grill-rak

  11.05.2017 17:00:00

  Tuż przed długim weekendem majowym dotarła na moją pocztę wiadomość, oznaczona wykrzyknikiem - bardzo ważna. W pierwszych słowach listu doniesiono mi: Wielkimi krokami nadchodzi wyczekiwany przez Polaków długi weekend majowy, a tym samym rozpoczęcie sezonu grillowego. Pieczone kiełbasy, karkówka czy szaszłyki to dla większości podstawa udanego barbecue (…).

  Czytaj dalej

 • Mazowieckie impresje historyczne: Pamięci Andrzeja Zamoyskiego


  21.04.2017 12:40:00

  W bieżącym roku mija 300 lat od narodzin jednego z najwybitniejszych polskich myślicieli i polityków okresu oświecenia, Andrzeja Zamoyskiego, związanego z mazowieckim Bieżuniem.

  Czytaj dalej

 • Kontekst: W Pułtusku o niedobrej Europie (i sitwach samorządowych)

  22.03.2017 10:25:00

  Do tej pory premier Beata Szydło troszczyła się o całą Polskę, ale o południe naszego kraju jakby bardziej. Z informacji, jakie uzyskała „GW” na początku marca z Kancelarii Premiera wynika, że od początku swojego urzędowania, czyli od listopada 2015 roku, odbyła aż 66 lotów na krakowskie i katowickie lotniska. To wychodzi raz na tydzień.

  Czytaj dalej

 • Kontekst: Złoto i podróby

  08.03.2017 10:58:00

  W miniony weekend nasz kraj znacząco wzbogacił zasoby szlachetnego kruszcu. W krótkim czasie sypnęło nam złotem jak nigdy dotąd.

  Czytaj dalej