Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 21 kwietnia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
 • Kontekst. Między królikiem a słoniem

  17.11.2017 10:20:00

  Już nie poczciwe boćki przynoszące dzieci w dziobach, nie grządki kapusty, w których można znaleźć dzidziusia, ale króliki będą w naszym kraju symbolem narodzin. Od dziś całe wielopokoleniowe wychowanie seksualne młodych Polaków diabli wzięli. Nowym bohaterem ma stać się królik. I wcale nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, ani nawet gonić go, gonić go, gonić go… Po prostu trzeba brać przykład z jego witalności i płodności. Słowem --rozmnażać się jak on.

  Czytaj dalej

 • Histeryczna dyplomacja

  07.11.2017 10:14:23

  Polska dyplomacja i ministerstwo obrony narodowej coraz odważniej pokazuje innym krajom, gdzie jest ich miejsce. Rosja, Niemcy, Francja i Ukraina już wiedzą, że z nami nie ma co zadzierać. Podstawowym narzędziem używanym przez nasze MSZ jest histeria, przepraszam – historia.

  Czytaj dalej

 • Arlekiny i boże krówki


  24.10.2017 12:00:00

  Skąd się wzięły w Polsce azjatyckie biedronki, które występują coraz liczniej w naszych obejściach? Rzeczywiście pochodzą z Azji, ale do Europy dotarły... z Australii via Ameryka Północna. Można powiedzieć, że przeleciały cały świat.

  Czytaj dalej

 • Grzyby i (geo)polityka

  19.10.2017 10:35:00

  Polacy są podzieleni na wszystkie sposoby: politycznie, ideologicznie, smoleńsko, piłkarsko... Azali jest dziedzina, która wszystkich łączy – zbieranie grzybów.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Song o smogu

  12.10.2017 10:33:18

  Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy, a wśród 50 najbardziej zakopconych miast europejskich aż 33 to miasta polskie. Szacuje się, że z powodu pyłu wiszącego w powietrzu w Polsce umiera rocznie ok. 50 tys. osób. Szczególnie zagrożone są dzieci i osoby starsze.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Ten obcy

  13.09.2017 22:10:00

  Spodziewaliśmy się, że przyjdą i zburzą naszą sielskość i swojskość. Dlatego tak ostro krytykujemy kanclerz Merkel za to, że ich zachęcała do przybycia, Unię Europejską - że ich przyjmuje i... relokuje (ale starą Unię – tę zgniłą i nieudolną, bo nowa Unia jest mądrzejsza). Dlaczego nie chcemy obcych? Bo gdy tu przyjdą, od razu będą budować meczety, gwałcić, terroryzować i zabijać. A oni i tak przyszli... W ubiegłym tygodniu w nocy pojawili się pod Działdowem. I zaatakowali.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Minister pod Westerplatte

  05.09.2017 12:30:00

  Na Westerplatte znów doszło do walki. 1 września o świcie doszło do starcia między ludźmi ministra wojny Antoniego Macierewicza, który tym razem wystąpił w roli najeźdźcy, z obrońcami placówki, czyli harcerzami dowodzonymi przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "A lato było piękne tego roku" – powiedziałby poeta.

  Czytaj dalej

 • Kontekst. Władza sprawdza się w rocznicach

  24.08.2017 09:50:00

  Celebrowanie rocznic, wspominanie wojen i powstań, ofiar i bohaterów... Można odnieść wrażenie, że im dalej od wydarzeń, tym chętniej i głośniej w Polsce się o nich mówi (a nawet krzyczy – vide prezydent Duda na defiladzie w Warszawie). Żyjących świadków ostatniej wojny, w tym powstania 1944 r., jest już niewielu, biorących udział w wojnie 1920 r. chyba w ogóle nie ma wśród nas. Ale patetycznych opisów tamtych dni, często niemających nic wspólnego z tą straszną rzeczywistością, przybywa lawinowo. To taki nasz paradoks.

  Czytaj dalej