Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 20 marca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Był las...

Dziś jest niedziela. Cała Rodzina wczesnym rankiem zameldowała się w komplecie, siadając wspólnie przy stole. Zgodnie z Ustawą o Życiu Rodzinnym i Kultywowaniu Więzi niedziela jest dniem, w którym wszystko należy robić wspólnie. Mama sprawdza obecność, Tato przygotowuje nowy arkusz Dziennika Niedzielnego Rodziny, którego kopię pod koniec każdego kwartału musi wysłać do Ministerstwa Obyczajów.

Po śniadaniu - Mama i Synek bez glutenu, Tato bez laktozy, Córeczka bez glutenu i laktozy, Babcia bez niczego, Dziadek niedawno umarł, Pies się odchudza - Rodzina musi zdecydować, jak spędzą tę niedzielę. Tato sprawdza dostępne opcje na portalu Razem albo Wcale. Mama sprząta, Dzieci pomagają, Babcia przymierza nową, jeszcze skuteczniejszą maskę przeciwsmogową z kryształkami i złotym haftem. Dziadek nadal nie żyje, Pies się drapie i wzdycha.
 
- Jasssny szszlag – syczy Tato. – Ogłosili czerwony alert i zakaz wychodzenia z domu. Stężenie zagrażające życiu.

- O żesz ty kulson! – wścieka się Babcia i ciska w kąt przeciwsmogową maseczkę. – Chciałam się pokazać w tej nowej, ulepszonej masce. I dupa.

- Ustaw wentylację na obieg zamknięty, włącz filtry okienne, uszczelnij drzwi – ponagla Mama, kończąc porządkowanie. – I zastanówcie się, co dziś będziemy robić.

- Do lasu! – wołają jednocześnie Córeczka i Synek.
 
- Może być las – zgadza się Mama.

Babcia potakuje, Tato cmoka i klaszcze dwa razy w dłonie, Pies merda ogonem, Dziadek milczy, bo nie ma innej możliwości. Rodzina siada wokół pustego stołu. Mama przynosi lasy.

- Komu iglasty, komu liściasty, komu mieszany? – żartuje wesoło, rozstawiając słoje. Pies nie ma ulubionego słoja z lasem, więc dostaje ten po Dziadku.

Tato włącza wysokiej jakości stereo z serii „Głosy lasu”. Rodzina relaksuje się wspólnie pośród świergotu ptaków i szelestu wiatru w koronach drzew.

- Wspaniale – wzdycha z zadowoleniem Babcia. – Kiedyś dokupię sobie żywą mrówkę do mojego słoja.
- A ja bym chciała żuczka – rozmarzyła się Córeczka.

Jaka wspaniała niedziela!

***
Szanowni Czytelnicy, to wcale nie jest odległa w czasie fantazja. Las w słoju już dziś robi furorę. Kup sobie własny las – zachęcają internety. Las w twoim domu!
 
Ale wiecie co? Może przyjść taki dzień, kiedy to będzie JEDYNY dostępny las. Niedługo przecież każde żywe drzewo zostanie wycięte, sprzedane i zamienione w śmieci (bo na końcu każdego łańcucha produkcyjnego zawsze są tylko śmieci). Wkrótce całą powierzchnię Ziemi pokryją hałdy plastiku i innych odpadów. Nazywają to „rozwojem cywilizacyjnym”. Jakże się wtedy przydadzą te słoje z odrobiną zieleni i kilkoma kamykami. Pod warunkiem że jeszcze będzie czym oddychać, a to wcale nie jest pewne. Stopień owego cywilizacyjnego rozwoju wydaje się tym wyższy, im większa liczba obywateli musi nosić maski przeciwsmogowe po wyjściu z domu.

Patrzcie i podziwiajcie, jak dynamicznie rozwija się smogowy biznes. Maski we wszystkich kolorach. Filtry okienne. Mierniki smogu. Rośliny pochłaniające smog - do kuchni, salonu i łazienki. I najlepsze – przeciwsmogowe suplementy diety. No, to już prawdziwy majstersztyk – łykasz kapsułkę i możesz uprawiać bieg maratonowy w smogu. Nie wiem, czy istnieje bezczelniejsze szalbierstwo (może poza trumną z klimatyzacją i odtwarzaczem muzyki).

Cóż za stymulujący czynnik rozwojowy ten smog. Właściwie, z biznesowego punktu widzenia, należałoby produkować go jeszcze więcej. Są ludzie, którzy nie tylko o tym wiedzą, ale już walczą o jak największe stężenie pyłów i wszelkiego morowego powietrza. Czyste powietrze bowiem nie generuje żadnych zysków, a toksyczne owszem. Dlatego mądry wójt w miejscowości Janowo koło Mińska Mazowieckiego zarządził, że w dwudziestu ośmiu nowych mieszkaniach komunalnych będą zamontowane kuchnie węglowe. Dwadzieścia osiem nowych kominów kopcących dymem z węgla i z tego, co kto tam wrzuci, gdy mu węgla zabraknie. Tylko podziwiać!

A przy okazji, czy zaczęliście już swój wiosenny detox? Eksperci zalecają, żeby wszyscy, którym udało się przeżyć zimę, oczyścili swój organizm z toksyn. Ciekawe, jak one się tam dostały, te toksyny.

ANNA NOWAKOWSKA  

Zdziwój Nowy, 13 marca 2018 r.

Więcej felietonów