Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 17 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Nasi skrzydlaci przyjaciele

rozpoczęcie: 12.01.2016 00:00:00, zakończenie: 15.02.2016 23:59:59

Akcja ekologiczna "Tygodnika" i Nadleśnictw z północnego Mazowsza

Po roku przerwy wracamy do naszej ekologicznej akcji mającej na celu pomaganie skrzydlatym przyjaciołom. Trudno nam powiedzieć, jaka będzie tegoroczna zima (ubiegłoroczna była wyjątkowo ciepła i bezśnieżna), ale uważamy, że tak czy inaczej ptakom należy się w razie potrzeby nasza pomoc. A jak nie pomoc, to… przynajmniej zainteresowanie. Jesteśmy przekonani, że nasi najmłodsi czytelnicy są ciekawi otaczającej ich przyrody, najbliższego środowiska, zwyczajów zwierząt i ptaków, które żyją obok nas.

Regulamin konkursu

Redakcja „Tygodnika” zachęca wszystkich ich miłośników do wzięcia udziału w projekcie ekologicznym pn. „Nasi skrzydlaci przyjaciele”. Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszamy oddziały przedszkolne, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, a także członków Ligi Ochrony Przyrody i innych ekologicznych organizacji działających w tych placówkach.

Celem akcji jest m.in. podniesienie świadomości przyrodniczej w zakresie różnorodności biologicznej ptaków, rozwijanie zamiłowań przyrodniczych oraz wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego.

W trakcie trwania projektu będziemy oczekiwać na relacje z waszych obserwacji, na informacje, jakie gatunki ptaków przebywające w waszej okolicy już poznaliście, które najczęściej odwiedzają wasze karmniki, czym ptasi przybysze najchętniej się zajadają... Czy znacie już ciekawostki o ich trybie życia, ich zwyczajach i sposobach zachowania?
Warto sięgnąć po lornetki (a kilkanaście takich otrzymali w poprzednich latach przyjaciele ptaków uczestniczący w konkursie „TC”) i nauczyć się rozpoznawać spotkane gatunki.

Myślę, że swoją wiedzą zadziwicie kolegów, rodziców czy nauczycieli, gdy rozpoznacie pustułkę lub kwiczoła.

Czekamy więc na informacje, co dzieje się w waszych ptasich stołówkach. A także rysujcie, fotografujcie, malujcie - tego typu dokumentacja będzie mile widziana (prace plastyczne nie powinny wychodzić poza format A3).

Przekonamy się, jak dzieciaki poznają ptaki. A my na bieżąco będziemy informować na łamach gazety o waszych poczynaniach.

Akcja potrwa do końca kalendarzowej zimy. Dla najaktywniejszych uczestników przewidujemy nagrody.

Czekamy na wasze zgłoszenia. Od 19 stycznia br w "Tygodniku" będzie drukowany kupon zgłoszeniowy, który - wypełniony - kupon należy wysłać na adres: „Tygodnik Ciechanowski”, ul. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów, z dopiskiem „Poznajemy ptaki”.

Koordynatorem akcji jest Barbara Czaczyk, tel. 23 672 34 02, e-mail. barbara.czaczyk@tc.ciechanow.com