Tygodnik Ciechanowski

Środa, 20 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Mazowiecka Książka Roku

A A A poleć znajomemu drukuj stronę

 Liber Masovia dla „Z dziejów mławskiego rzemiosła”

Kapituła dorocznej nagrody „Liber Masovia” przyznawanej przez redakcję „Tygodnika Ciechanowskiego” za najlepszą książkę, poświęconą tematyce regionalnej, związanej z północnym Mazowszem, obradowała w składzie:

1. Ryszard Marut – przewodniczący
2. Barbara Bielasta
3. Izabela Koba-Mierzejewska
4. Bolesław Prus
5. Stefan Żagiel – sekretarz

Po przeczytaniu i szczegółowym przeanalizowaniu książek o powyższej tematyce, wydanych w roku 2012 bądź w 2011 (jeśli nie były rozpatrywane w ubiegłorocznej edycji konkursu), postanowiła wyróżnić nagrodą „Liber Masovia” książkę o tytule „Z dziejów mławskiego rzemiosła” autorstwa Macieja Lewandowskiego, wydaną przez Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie.

Kapituła podkreśla tu oryginalność tematyki podjętej przez młodego historyka, absolwenta Instytutu Filologiczno-Historycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Mimo trudnej i szerokiej tematyki, wymagającej czasochłonnej kwerendy archiwalnej i dużej wiedzy bieżącej, autor znakomicie zrealizował postawiony przed sobą cel, dając czytelnikowi dzieło bogato udokumentowane, ciekawe i dobrze się czytające z racji wplecionych w treść ciekawostek, wzbogacone licznymi fotografiami. Wartością dodaną jest estetyczne wydanie książki. Warto jednocześnie podkreślić udział samorządu miasta Mławy w powstanie wspólnego dzieła, pogłębiającego wiedzę na temat dla rozwoju miasta wyjątkowo istotny, wszak wiadomo, że miasta w przeszłości rzemiosłem „stały”, rzemiosło świadczyło o ich randze, znaczeniu i bogactwie.